Медведев: Она што следи е колапс на идејата за американскиот свет, голема криза, глад

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Руската Федерација, поранешниот претседател и близок соработник на Путин, Дмитриј Медведев, со нова објава на својот канал „Телеграм“.

Тој рече дека ќе следат серија кризи и конфликти како резултат на антируските санкции и „колапсот на идејата за свет фокусиран на Америка“. Тој посочи дека последиците од санкциите против Руската Федерација ќе бидат енергетски, логистички, прехранбени и други кризи во светот.

„Како резултат на тоа, ќе се создаде нова безбедносна архитектура која де факто, а потоа и де јуре ќе ги препознае постојните реалности: а) слабоста на западните концепти за меѓународните односи како што се редот заснован на правила и другото бесмислено западно ѓубре, б) колапсот на американската идеја-центричен свет, в) присуство на интереси кои ги почитува светската заедница во оние земји кои се во акутна фаза на конфликт со западниот свет“, напиша Медведев, пренесуваат агенциите.

Според објавите тој најавил огромна криза.

Медведев го нарекол неговиот пост „Петок 13.

Нагласил дека ограничувањата наметнати на Русија ќе доведат до уништување на многу глобални синџири на снабдување. Можна е голема логистичка криза, вклучително и колапс на странски авиокомпании на кои им е забрането да летаат над руска територија“, истакнал Медведев.

„Енергетската криза ќе се интензивира во оние земји кои наметнаа пукање во сопствените нозе, односно санкции за снабдување со руски енергенси. Растот на цените на фосилните горива ќе продолжи, а развојот на дигиталната економија во светот ќе забави, ќе дојде до потполна меѓународна криза со храна со изгледи за гладување во некои земји“, додаде заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност.

Медведев вели дека санкциите ќе го погодат и глобалниот финансиски систем, што ќе резултира со можна монетарна и финансиска криза во некои земји или заедници, што според него ќе ја поткопа стабилноста на голем број национални валути и ќе доведе до галопирачка инфлација.

Сојузникот на Путин вели дека многу сфери на животот во целина ќе бидат погодени.

„Ќе избијат нови регионални воени конфликти на места каде што ситуацијата со години не е решена по мирен пат или се занемаруваат значајните интереси на главните меѓународни играчи. Терористите стануваат сè поактивни, верувајќи дека западните власти сега го свртуваат своето внимание кон Русија“, има напишано Медведев.

Заменик-шефот на Советот за безбедност на Руската Федерација, исто така, ја признава веројатноста за нови епидемии предизвикани од одбивањето на фер меѓународна соработка во санитарната и епидемиолошката сфера или директните последици од употребата на биолошко оружје.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.