Небензја го праша својот француски колега во Советот за безбедност дали знае дека има украинско потекло

Во Советот за безбедност се водеше несекојдневна расправа за потеклото на францускиот претставник.

Постојаниот претставник на Русија во ОН Василиј Небензја во Советот за безбедност зборуваше за образовните програми на модерна Украина и го праша францускиот постојан претставник Николас де Ривиер дали знае за неговите украински корени.

Како потврда на оваа неочекувана околност, дипломатот се повика на украинскиот учебник по географија за осмо одделение.

„ Програмите за историја и географија се подложени на масовно искривување“, рече постојаниот претставник.

На присутните им демонстрираше учебник по географија за 8 одделение, уреден од Масљак и Капирулин.

„ Ако им веруваш, тогаш од Украина дошле предците на Французите, Шпанците, Португалците, Турците, па дури и Евреите. Сакам да му се обратам на мојот француски колега. Никола, дали знаеше дека всушност си Украинец? Не веруваш? Прочитајте го учебникот" му рече Небензја на својот француски колега, пренесе РИА Новости.

Авторите на учебникот го објаснуваат тоа со фактот дека предците на Французите, Гала, потекнуваат од Галиција. Дипломатот овој детаљ го наведе како пример на тотална украинизација на образовниот процес, со кој се занимава Министерството за образование и наука на Украина.

„ Во учебникот по историја на Украина за 7-мо одделение, уреден од Љах и Темиров, се вели дека формирањето на украинскиот народ е старо 140.000 години. Во учебникот по историја за 9-то одделение, уреден од Турченко и Мароко, се наведува дека до крајот на 18 век, Украинците биле една од најголемите нации во Европа во тоа време“, рече дипломатот.

Тој забележал дека авторот на книгата „Украинската нација“, Никола Галичанец е генерално убеден дека „населението на Источна Европа влегло во првиот милениум од новата ера под името Украинци“.

„ Ова е и покрај фактот што, како што знаете, жителите на териториите кои се дел од модерна Украина не биле нарекувани Украинци. Дури и во делата на поетот Тарас Шевченко, кој живеел во средината на 19 век, терминот „Украинци " е целосно отсутен. Тие ги нарекуваа Рутени, Руси или, во краен случај, Малоруси", рече Небензја.

Тој наведе и повеќе апсурдни теории од образовната програма на Украина.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.