Министрите за надворешни работи на Г7 ветија построга изолација на Русија

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Г7 денеска ветија дека ќе ја зајакнат економската и политичката изолација на Русија, ќе продолжат да ја снабдуваат Украина со оружје и ќе работат на ублажување на глобалниот недостиг на храна како последица на војната.

По состанокот во 400-годишниот замок во одморалиштето Вајсенхаус на Балтичкото Море, високи дипломати од Велика Британија, Канада, Германија, Франција, Италија, Јапонија, Соединетите Американски Држави и Европската унија, исто така, ветија дека ќе продолжат да обезбедуваат војска и одбрана помош за Украина.што и да е потребно“, објави Ројтерс.

Клучот за поголем притисок врз Русија е да се забрани или постепено да се укине купувањето на руска нафта од страна на земјите-членки на ЕУ.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.