Путин: Откажувањето на Финска од неутралноста би било грешка

Рускиот претседател Владимир Путин му рекол на својот фински колега Саули Ниниште дека би било грешка Хелсинки да се откаже од својот неутрален статус и да влезе во НАТО, соопшти Кремљ.

Путин изјавил дека Финска не се соочува со безбедносни закани и дека потенцијалната промена во нејзината надворешнополитичка позиција може негативно да влијае на билатералните односи меѓу двете земји, пренесува Ројтерс.

Двајцата претседатели телефонски разговарале на иницијатива на претседателот на Финска, кој го информирал Путин за намерата на Финска да влезе во НАТО.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.