Шеикот Мохамед бин Зајед е новиот претседател на ОАЕ

Шеикот Мохамед бин Зајед ал Нахјан ќе биде новиот претседател на Обединетите Арапски Емирати, соопштено е денеска.

Шеикот Мохамед бин Зајед (61) ќе биде третиот претседател на ОАЕ, откако го наследи шеикот Калифа бин Зајед ал Нахјан, кој почина на 13 мај на 73-годишна возраст.

Шеикот Мохамед, кој е наследник на тронот на Абу Даби од ноември 2004 година, ќе биде и 17-ти владетел на Абу Даби.

Федералниот врховен совет се состана во саботата за да избере претседател, кој ќе има петгодишен мандат пред да биде реизбран.

Новиот претседател беше избран од редот на членовите на Сојузниот врховен совет.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.