Жителите на Шангај и натаму под клуч - се зајакнуваат мерките поради ковидот

Во Шангај, мерките за изолација се зајакнати поради ширењето на Ковид-19.

Борбата против многу помалата, но поупорна епидемија на коронавирус, продолжи и во Пекинг.

Во Шангај, кинескиот економски и трговски центар со околу 25 милиони жители, се очекуваше до крајот на овој месец да се излезе од режимот на строг шестнеделен локдаун, а властите беа убедени дека успешно ќе се изборат против постојаниот бран на епидемијата, пренесува „Ројтерс“.

Многу жители на Шангај, на кои пред една недела им беше дозволено да ги напуштат своите домови на кратко поради кратки прошетки или брзи намирници, неодамна добија известување да останат дома во следните три дена.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.