All for Joomla All for Webmasters

DigiGirlz програма за вклучување девојчиња во ИТ

DigiGirlz

Македонија се приклучува кон активностите од YouthSpark иницијативата на Мајкрософт и DigiGirlz програмата која се организира во цел свет за охрабрување на младите за технологијата и поттикнување девојчиња да се вклучат во ИТ. 


Како дел од планираните активности денеска на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово, а утре на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) во Скопје успешни жени од Македонија во ИТ бизнис сферата и вработени од Мајкрософт ќе зборуваат со младите за да ги запознаат со придобивките на ИТ професиите.


Воедно, тие ќе дознаат и за тоа како е да се работи во познати компании од Македонија и во Мајкрософт дополнително охрабрувајќи ги дека тие можат да бидат промената која треба да ја има во општеството.

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.