All for Joomla All for Webmasters

Фејсбук собирал историја на повици и СМС пораки од Android уредите?

Фејсбук

Фејсбук, очигледно со години собирал податоци за повици и СМС пораки од уреди со Android софтвер. Неколку корисници на Твитер објавија дека најдоа месечни или годишни историски податоци во нивната Фејсбук датотека со податоци. Одреден број корисници на Фејсбук се загрижени поради неодамнешниот скандал за приватност со “Cambridge Analytics”. За некои корисници, добиените резултати беа алармантни.


“Ars Technica”  објави дека Фејсбук барал пристап до контакти, SMS и историја на повици на Android уреди за да го подобри својот алгоритам за препораки за пријателства и направил разлика помеѓу деловните контакти и личните пријателства. Се чини дека Фејсбук ги собрал овие информации преку својата Messenger апликација, која често бара да ја преземе улогата на стандарден SMS-клиент.


“Ars Technica” укажува на овој проблем и истакнува дека Фејсбук ја применува оваа практика со години, за време на периодот кога дозволите за пристап до податоци за Android беа значително помалку строги. Google ги смени дозволите на Android за да стане појасен, но програмерите би можеле да го заобиколат ова и да продолжат да пристапуваат до повици и СМС-и се додека Google не го оневозможи застарениот Андроид API во октомври.


Фејсбук одговори на овие наоди, но компанијата изгледа дека сугерира дека е нормално апликациите да пристапат до историјата на телефонските повици кога ги поставуваат контактите на социјалните мрежи. “Најважниот дел од апликациите и услугите кои ви помагаат да се поврзете, е полесно да најдете луѓе со кои сакате да се поврзете”, рече портпаролката на Фејсбук, како одговор на прашањето на “Ars Technica”.


Истата практика за историјата на повици и собирање на СМС пораки сè уште не се откриени на iOS уредите.


Фејсбук можеби ќе треба да одговори на некои дополнителни прашања во врска со ова собирање на податоци, особено кога станува збор за започнување на спроведувањето на опишаната практика и дали корисниците на Android навистина сфатиле кои информации им дозволиле на Фејсбук да ги собере.

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.