All for Joomla All for Webmasters

Нисан ќе осветлува еден град со користени батерии од електрични возила

Нисан

Јапонскиот производител на автомобили Nissan ќе ги користи батериите од старите електрични возила во комбинација со соларни панели, со цел да го напојува комплетното улично осветлување на градот Namie, кој се наоѓа северно од Токио во префектурата Фукушима.

 

Самиот дизајн на светилките е минималистички и модерен, а бидејќи работат вон мрежа, не се потребни никакви дополнителни кабли.  Независноста од мрежата овозможува обезбедено напојување дури и во случај на природни катастрофи кои би го исклучиле централното напојување. Основата на овој концепт е во искористување на батериите кои веќе го завршиле својот животен век во електричните автомобили, но може да добијат втор живот за оваа намена. Проектот е наречен  “Reborn Light” и целосно ќе се реализира до крајот на 2018 година.

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.