All for Joomla All for Webmasters

НАСА ќе испрати хеликоптер на Марс

Хеликоптер на Марс

НАСА хеликоптер на Марс, во рамките на мисијата Марсовски ровер, чие лансирање се планира за 2020 година.


„Идејата за хеликоптер кој ќе лета на небото над другите планети е возбудлива“, соопштија од НАСА.


Во прилогот кој го објави „BBC“ на својот сајт, пишува дека станува збор за мал хеликоптер, тежок само 1,8 килограми, но дека неговите ротори се движат 10 пати побрзо од роторите на стандардните хеликоптери на Земјата.


На научниците им беа потребни четири години за да направат хеликоптер, кој ќе може да тргне кон Црвената планета.


Пред една недела, НАСА ја лансираше ракетата InSight - Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport на Марс, во која се наоѓа чип со 2.429.807 имиња на луѓе од Земјата.


„InSight“ е дел од програмата на НАСА чија мисија е слетување на робот произведен за движење на површината на Месечината или Марс.


На сајтот на американската агенција за истражување објавено е дека слетувањето на робот на површината на Црвената планета не очекува во октомври.


Целта на оваа мисија е истражување и откривања на процесот преку кој се создадени планетите во Сончевиот систем пред повеќе од 4,5 милијарди години.

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.