All for Joomla All for Webmasters

КИНА УСПЕА: Леталото слета на задната страна на Месечината

Кинеското вселенско летало Шане-4 слета на задната страна на месечината. Ова е прва таква мисија во историјата на човештвото. Тешко е да се истражи, а комуникацијата со неа е тешка бидејќи секогаш е во спротивна насока на Земјата.

 


"Ова е извонредно достигнување на кинеската наука и технологија. Со овој лет тие цврсто се наоѓаат на листата на големите тројца во вселенското истражување, по САД и Русија. Сè што прават сега е во голема мера единствено. Задната страна на Месечината е малку истражувана, бидејќи постојат бројни технолошки проблеми. Досега немало такво слетување", објаснуваат стручњаците.

Според нивните зборови, местото каде што е камерата е внимателно избрано, а примероците што треба да се земат од таму ќе дадат интересни информации. Ќе бидат наведени многу хипотези за потеклото на Месечината и Земјата.

"Ова е првата роботска мисија со која се слета на површината на месечината на задната страна", потенцираат астрофизичарите. Според нивните зборови, населувањето луѓе на Месечината, најверојатно, ќе започне во рок од 10 години.

"Сите знаеме дека вселенското истражување е многу скап потфат, и добро е државите да ги здружат нивните истражувачки напори", додаваат астрофизичарите.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.