НАСА ја откажа поканата да ја посети директорот на Роскосмос

НАСА ја откажа поканата за посета на директорот на руската вселенска агенција, Роскосмос, Дмитриј Рогозин, во САД, објавија агенциите.

 

Во интервју за Вашингтон пост, директорот на НАСА, Џим Бридонштајн, рече дека одлучил да ја откаже посетата на Рогозин поради позицијата на американските сенатори.

Во интервју за РБК, Рогозин изјави дека е подготвен да го прифати Бридентон за време на неговата посета на Русија. Според Роскосмос, тие треба да разговараат за понатамошни интеракции.

Бриндинштајн не планира да патува во странство, вклучувајќи ја и Русија, во блиска иднина, изјави портпаролот Меган Пауерс за медиумите.


Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.