На „Хуавеј“ ќе му треба повеќе време да стане најголем производител на паметни телефони

На кинескиот телекомуникациски гигант Хуавеј ќе му треба повеќе време да стане најголем производител на паметни телефони во светот што е цел што првично требаше да се постигне во четвртиот квартал оваа година, изјави еден од челниците на компанијата.

 

– Ќе бевме најголеми во четвртиот квартал оваа година, но сега сметаме дека тој процес може да потрае подолго, изјави Шао Јанг, главен стратешки директор на Хуавеј Конзјумер Бизнис.

– Хуавеј моментно продава од 500 до 600 илјади паметни теелфони, додаде тој на саемот за технологија во Шангај.

 

Компанијата во јануари соопшти дека може да стане најголем производител на паметни телефони оваа година дури и без американскиот пазар.

Според истражувачката компанија „Гартнер“, Хуавеј е втор најголем продавач во првото тримесечие зад јужнокорејскиот Самсунг електроникс. Аналитичари проценуваат дека неодамнешните американски санкции може да ја намалат испораката на паметни телефони на Хуавеј дури за една четвртина оваа година и со тоа да се предизвика негово исчезнување од странски пазари.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.