Од каде потекнуваат мистериозни радио импулси од вселената?

Минатиот месец, конзорциумот на астрономи објави дека има снимено уште осум радио импулси кои би можеле да одговорат на прашањето кои биле мистериозните брзи радио бранови што за прв пат се откриени во 2007 година.

 

Предметите се откриени благодарение на канадскиот експеримент за мапирање на интензитет на водород или CHIME. Овој необичен радиотелескоп, со големина на фудбалско игралиште, се состои од четири метални цилиндри со метална мрежа, кои собираат и насочуваат влезни радио бранови. CHIME се наоѓа во ретко населена, планинска област на Британска Колумбија, на околу 30 милји северно од границата со САД.

 

Во 2012 година, радиотелескопот „Аресибо“ во Порто Рико откри неколку вакви рапидни импулси со брз простор, кои се движат во длабочина, кои ја сменија ситуацијата и малку ја кренаа завесата за некаква мистерија. Неколку години подоцна, истиот објект испушти повеќе импулси, кои се повторуваат на неколку недели. Потоа, научниците откриваат дека изворот се наоѓа во непозната галаксија досега, оддалечена 3 милијарди светлосни години.


Ова феноменално растојание - 5 трилиони пати поголемо од растојанието до Плутон - подразбира дека што и да произведува сигнали, има огромна енергија. Покрај тоа, фактот дека сите радио пулсирања се со кратко траење, значи дека нивниот извор е прилично мал. Бидејќи кратките пулсирања траат само илјада од секундата, секој предмет што ги произведува не може да биде со дијаметар многу поголем од 300 километри.

 

Ова укажува на тоа дека изворот е многу помал од обична ѕвезда: може да бидат компактните остатоци од ѕвезда што го исцрпила своето нуклеарно гориво, или можеби црна дупка што проголтала нешто или се судира. Буквално има десетици небесни предмети што можат да предизвикаат мистериозни кратки пулсирања.

 

Меѓу сите нив постои и веројатноста дека може да има пукнатини, познати како вселенски жици.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.