Фејсбук дава 1 милијарда американски долари за сместување на сиромашните

Една милијарда долари за доделување на станови ќе дава Фејсбук во текот на следната деценија. Ќе се градат ефтини домови во Калифорнија, соопшти компанијата.

 

Водечката социјална мрежа е партнер со државниот гувернер и други познати проектни филантропи за изградба на 20 000 нови домови за наставници, медицински сестри и други работници, објаснува главниот директор за финансии на Фејсбук, Дејвид Венер.

 

„Пристапот до ниски цени на домување за сите семејства е клучен за решавање на економската нееднаквост и враќање на социјалната подвижност во Калифорнија и пошироко“, се вели во соопштението на компанијата.

 

„Владата не може сама да го реши проблемот со достапноста на домувањето. Ни требаат други луѓе за да се приклучиме на Фејсбук. Напредокот бара партнерство со приватниот сектор и филантропија за промена на статусот кво и решавање на кризна, со која се соочува нашата земја“, се вели во соопштението на компанијата.

 

Во Сан Франциско, семејство од четворица со приход на домаќинството од 100.000 американски долари годишно се смета за сиромашно, според Вехнер.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.