Редок феномен: Меркур денеска ќе мине меѓу Сонцето и Земјата

Денеска ќе се случи редок феномен на небото - планетата Меркур ќе мине директно меѓу Земјата и Сонцето, објави НАСА на „Твитер“.

 

Транзитот на Меркур се случува само 13 пати за 100 години, тврди НАСА, а пренесе Си-ен-ен.

 

On Monday, Nov. 11, you can observe planet Mercury pass directly between Earth and the Sun — an event we won't see again from our home planet until 2049. In preparation for this cosmic event, discover some skywatching tips from @NASASolarSystem: https://t.co/yrhmbYxuUP pic.twitter.com/ppDk9Zeplw

— NASA (@NASA) November 10, 2019

 

Преминот на Меркур низ сончевиот круг претставува феномен кој би минал незабележано доколку не би бил важен за астрономите, меѓу другото и поради временскиот циклус на кој се појавува.

 

Последниот видлив транзит на Меркур се случи во 2016 година, а по денешниот премин, следниот ќе биде видлив дури во 2049 година.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.