НАСА очекува дека чадот од пожарите во Австралија ќе ја обиколи Земјата барем еднаш

Чадот од пожарите во Австралија наскоро ќе направи целосна турнеја низ Земјата, велат експертите од НАСА, пренесоа светските агенции.

 

„Очекуваме чадот да оствари барем една комплетна турнеја низ целиот свет. Најновите пожари беа толку големи што предизвикаа грмежи. Тие кренаа чад во стратосферата на надморска височина од 17,7 км.“, изјави НАСА

 

„Ако стигне до стратосферата, чадот може да помине илјадници милји од изворот и да влијае на времето глобално“, додаде НАСА.

 

Експертите од агенцијата ги проучуваат ефектите од чадот на оваа висина и дали тоа предизвикува ладење или затоплување.

 

Чадот од пожарите во Австралија ја смени бојата на небото над Јужна Америка. Многу лошо влијаеше на Нов Зеланд, каде што предизвика сериозни проблеми со квалитетот на воздухот и видливо го обои планинскиот снег. Воздухот во поголемите австралиски градови како Сиднеј, Мелбурн, Канбера и Аделаид исто така е загаден. Повеќе од 100 пожари продолжуваат да горат и покрај заладувањето во Австралија.

 

Невидената големина на катастрофата ќе влијае на климатските промени, иако австралиските власти одбиваат да го признаат тоа. Според британските експерти кои анализирале 57 научни студии, глобалното затоплување го зголемува ризикот од пожари ширум светот.

 

„Пожарите во Австралија ни даваат идеја какви би биле нормалните услови во светот доколку не се преземат брзи мерки за спречување на гасовите од стаклената градина“, предупредуваат британските метеоролози, цитирани од Ројтерс.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.