Тесла ќе исече големото шумско подрачје за изградба на нова фабрика во Германија

Компанијата за електрични автомобили „Тесла“ ќе намали големи шумски пространства за изградба на својата нова фабрика во Германија.

 

Еко-активистите се спротивставија на планот за локалитет близу Берлин. Меѓутоа, Тесла го доби случајот на суд и веќе започна со сечење. Критичарите на проектот посочуваат дека милијардерската компанија на Илон Маск ќе намали 900 хектари шума.

 

Тесла ветил дека ќе ги премести влекачите, мравките, па дури и, петте лилјаци при уништувањето на шумите. Тој исто така изјавил дека ќе изгради 400 гнезда за птици.

 

Кога ќе се изгради, фабриката ќе биде една од најголемите во светот.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.