Слушнете го овој звук: Паѓање на парче мраз низ дупка од 140 метри (ВИДЕО)

Дали некогаш сте се запрашале каков звук ќе испушти парче мраз ако се стави во длабока дупка? Па, научниците веќе имаат одговор. И тешко дека баш ова го очекувавте ... Звукот е исто како пукање со ласерско оружје.

 

Видеото се здоби со голема популарност откако геохемичарот Џон Хигинс го објави на Твитер. Кои се чудните звуци? Тој е виновен за сè. Доплер ефект - промена кога фреквенцијата и брановата должина се движат еден кон друг. Фреквенцијата се зголемува со приближувањето на изворот и се намалува кога се оддалечува.

 

„Кога мразот ќе го достигне дното, звукот е насочен нагоре, но звучните бранови почнуваат да скокаат по страните на дупката“, вели д-р Питер Неф.

 

Доплер ефектот за прв пат го опишал Кристијан Андреас Доплер во 1842 година и го добил името по него.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.