Дали имало живот на Марс во минатото?

Астробиолозите од универзитетот Вашингтон во Соединетите држави посочија дека неодамнешното откритие на органски соединенија на Марс може да укаже на живот таму во минатото, според Phys.org.

 

Научниците посочија неколку можни биолошки патеки за формирање на тиофен. Овие патеки се со поголема веројатност од абиотичните. Можни небиолошки фактори вклучуваат судири со метеори и термохемиско обновување на сулфатите на 120 степени Целзиусови.

 

Во согласност со „биолошкото“ сценарио, тиофените произлегоа од активноста на микроорганизмите кои живееја пред 3 милијарди години, кога климата на Марс беше потопла и влажна. За потврдување на оваа хипотеза, експертите предлагаат анализа на изотопи на сулфур и јаглерод во примероците на почвата што ќе ја соберат.

 

На Земјата, молекулите на тиофен содржат јаглен, сурова нафта и тартуфи.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.