Забрани за движење за младите до 18 години и за постарите од 67 години, полицискиот час се скратува еден час

Владата денеска на седница донесе дополнителни ограничувања на движењето на граѓаните.

Како што соопшти премиерот Оливер Спасовски, забраната за движење за сите граѓани од 21 до 6 часот се заменува со ограничување на движењето од 21 до 5 часот поради метежот во јавниот превоз и потребата на граѓаните да стигнат на работните места во утринските часови.

Дополнително, Владата донесе одлука да се забрани движењето на граѓаните над 67 години од 11 до 5 часот следниот ден.

Владата на вечерешната седница донесе уште една одлука за ограничување на движењето на младите до 18 години и за нив забраната за движење ќе почнува во 21 часот и ќе трае до 12 часот наредниот ден.

Новите одлуки за ограничување на движењето ќе важат од 24 март 2020 година.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.