Непознат предмет ќе се приближи до Меѓународната вселенска станица

Непознат објект ќе се приближи до Меѓународната вселенска станица (ISS) во четвртокот попладне.

Руските контроли внимателно ја следат ситуацијата, изјави извршниот директор на „Роскосмос“, Дмитриј Рогозин, пренесоа агенциите. Нема закана.

Максималниот пристап се очекува во 16,16 часот по московско време на растојание од 4,8 км.

Претходно, шефот на информативно-аналитичкиот центар во Роскосмос, Игор Бакарас, изјави дека рускиот автоматски систем за предупредување за опасни ситуации во вселената во 2020 година регистрирал 220 опасни пристапи на вселенски остатоци кон ISS. Минатата година експертите мораа двапати да ја прилагодат орбитата на станицата за да избегнат судири.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.