„Амазон“ ја затвори инфраструктурата поврзана со израелската фирма „НСО“

Клауд-сервисот на „Амазон“,@Амазон веб сервисес“, ги затвори инфраструктурата и сметките поврзани со израелскиот продавач за надзорна опрема „НСО груп“, објави американската медиумска група „Вајс“, пренесува  „Ројтерс“.

Шпионскиот софтвер на „НСО груп“ бил користен во обиди и во успешни хакирања на 37 паметни телефони на новинари, владини службеници и активисти за човекови права во светот, покажува истрагата на 17 медиумски организации објавена во неделата.

„НСО“ го негираше извештајот и рече дека неговиот производ е наменет само за борба против тероризмот и криминалот од  страна на владини разузнавачки служби и на агенции  за спроведување на законот.

„Кога дознавме за оваа активност, дејствувавме брзо за да ги затвориме соодветната инфраструктура и сметки“, рече портпаролот на „Амазон“ без да разјасни дали сметките се директно поврзани со групацијата „НСО“.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.