Здравје/Фитнес

Лек за несоница

Сите ние знаеме колку е важно да спиеме цела ноќ, но во последните неколку години, времетраењето на спиење се намалува.

 

Мажите и жените, просечно спијат од 6 до 7 часа. Недоволниот сон му нанесува голема штета на вашето тело. Во текот на денот, вашето тело работи напорно за да остане во чекор со обврските и затоа навечер бара соодветна количина на сон, за закрепнување.

 

Недостатокот од сон е важен фактор за некои од најсериозните здравствени проблеми кај луѓето, но може да биде и причинител за многу болести. Истражувањата покажаа дека луѓето кои имаат скратено спиење, односно спијат помалку од 6 часа, имаат зголемен ризик од срцеви заболувања.

 

Решение за несоницата Ова едноставно решение за несоница за кое ви се потребни само две состојки е од суштинско значење за повеќе спиење. Тоа ќе помогне на вашето тело да се релаксира и да се одморите од напорниот ден и да се подготви за наредниот исто толку напорен ден.

 

Се што ви треба е:

5 лажички органски суров мед

1 лажица Хималајска сол

 

  Измешајте ги овие состојки и ставете ги во тегла. Соодносот треба да биде 5:1.

Потребно е да се стави малку од смесата под јазикот, секоја вечер пред спиење.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.