All for Joomla All for Webmasters
Вториот Фестивал на филмска монтажа „Синематик“ ќе заврши вечер со проекција на германската драма „Генерација Милениум“ во режија на Јана Биргелин (2017) и со доделување на наградите „Златен рез“ за филмовите во конкуренција.
 

Наградата „Бели мугри" за Надица Лешникоска

Поетесата Надица Лешникоска од Скопје е годинашен лауреат на наградата „Бели мугри“ за млад автор до 35-годишна возраст, што ја доделува Домот на културата „Кочо Рацин“.
 

Мултимедијалн концерт на Дарија Андовска и Ана Пандевска

Во камерната сала на Македонската филхармонија вечер од 20 часот ќе се одржи мултимедијален концерт на кој ќе бидат изведени дела од композиторките Дарија Андовска и Ана Пандевска.
 

Почнува Меѓународниот фестивал на филмска монтажа

Во кино „Милениум“ вечер од 20 часот ќе биде отворен Меѓународниот фестивал на филмска монтажа „Синематик“ кој го организира Асоцијацијата на филмски професионалци и ТВ-соработници на Македонија со поддршка од Агенцијата за филм.  Фестивалот ќе биде отворен со македонска премиера на албанско-италијанско-македонската копродукција „Скршено“ (Broken) во режија на Едмонд Будина.
 
Здружението за поддршка на деца и млади со различности „Сината птица“ ја претстави детската електронска сликовница „Иван и Илина“ од авторката Мимоза Петревска Георгиева, која ги отсликува реалните ситуации кога едно типично дете ќе се сретне со дете со Даунов синдром.
 
Кратометражниот игран филм „Види ја ти неа“ во режија на Горан Столевски влезе во официјалната програма на Интернационалниот фестивал на краток филм во Клермон-Феран, Франција, кој ќе се одржува од 2-ри до 10 февруари 2018 година. Се работи за престижен фестивал кој се одржува 40 години и единствен од А категорија специјализиран за краток филм.
 
Фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс вечер од 20 часот во Кино Култура повторно ќе го прикаже документарецот „Човекот-делфин“ -  инспиративна приказна за легендарниот Жак Мајол, кој во 1976 година прв достигнал длабочина од 100 метри во слободно нуркање.
 

Промоција на книгата за деца „Мистериозното јајце"

Книгата за деца „Мистериозното јајце“, од авторот и илустратор Оливер Коларевски ќе биде промовирана вечер во книжарницата „Литература.мк“.
 

Соло рецитал на виолинистот Бојан Илкоски

Во камерната сала на Македонската филхармонија вечер соло рецитал ќе одржи виолинистот Бојан Илкоски. На програмата ќе бидат изведени капитални дела од опусот за соло виолина, дела од Ј.С. Бах, Н. Паганини и Е.Изаи. 
 
Ликовната уметница Славица Јанешлиева-Бачварска на покана од кураторката Валерија Бертесинана како претставник од Македонија ќе учествува на Третото меѓународно уметничко биенале „Папермаде”, кое од денеска до 25 март 2018 година, се одржува во Палатата Фогацаро, во градот Скио, Виченца, Италија.
 

Соло рецитал на виолинистот Бојан Илкоски

Во камерната сала на Македонската филхармонија утревечер соло рецитал ќе одржи виолинистот Бојан Илкоски. На програмата ќе бидат изведени капитални дела од опусот за соло виолина, дела од Ј.С. Бах, Н. Паганини и Е.Изаи.
 
Во последните години книгите од домашни автори бележат раст во побарувачката од страна на македонските читатели. Домашната сцена станува подоминантна и со добри и квалитетни автори кои имаат што да понудат на читателите. Овој факт за МТМ го потврди и македонскиот писател Горјан Петревски како и резултатите од последниот Саем на книги во Скопје на кој македоснките автори беа побарани од странските.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени. | Мапа на сајтот | RSS |