All for Joomla All for Webmasters
Лабораториските испитувања на земените мостри храна од сендвичарницата „7“ во скопските општини Карпош и Кисела Вода, не потврдија присуство на патогени бактерии, но бактеријата салмонела ентеритидис е детектирана кај шест од 43-те хоспитализирани лица, соопшти Агнецијата за храна и ветеринарство (АХВ).
 
Самостојниот синдикат за образование и култура на Република Македонија денеска на прес конференција го искажа својот став за одлуката на Владата за воведување двосменско работење на градинките од 1-ви септември, како и секоја прва сабота во месецот да биде работна, со кој бара одложување на оваа мерка, се додека не се најдат сооветени решенија за работниците, родителите и за децата.
 
Општина Зрновци, особено внимание посвети на еден од најприоритетните проекти - Изградба на детска градинка со цел згрижување и воспитание на децата од предучилишна возраст. Објектот е во целост завршен, поставена е целокупната опрема, а извршено е и партерно урадување.
 

Опаѓање на наталитетот во Македонија

Благо опаѓање на наталитетот во државата, покажуваат податоците од извештајот на Заводот за статистика. Минатата година биле родени 23 002 живородени бебиња што е за 73 помалку од 2015 или дури  за 3000 од 2000-та.
 
Екипа од Народниот музеј од Велес врши археолошки истражувања на локалитетот Градиште/Кале кај село Згрополци, кој е идентификуван со античката населба Гурбита. Истражувањата претставуваат продолжение на археолошкото ископување на овој локалитет почнати во 2008-та година.
 
Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и разгранокот за Голо Брдо, во име на Македонците што живеат во Албанија, побараа од надлежната служба за водење матична евиденција, документите да бидат издавани на македонски јазик.
 
Македонска делегација предводена од заменик-министерот за одбрана Беким Максути денеска во базата „Шина“ во близина на Лариса, Грција, ќе присуствува на свеченост по повод примопредавање на должноста командант на Бригадата на Југоисточна Европа (SEEBRIG) и на примопредавање на Претседателството со South East Defence Ministerial (SEDM) иницијатива за соработка во Југоисточна Европа.
 

Свежо утро и дневна температура до 32 степена

Во Македонија претпладне ќе биде ведро и свежо, а преку денот сончево со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. УВ индексот ќе има вредност 7. Утринската температура ќе се движи од 5 до 15, а дневната температура од 23 до 32 степени.
 
Државната изборна комисија денеска започна со случајниот избор на членови на избирачки одбори. Случајниот избор, како што соопштија од ДИК, ќе се врши од денеска до 25 август во просторите на Домот на АРМ.
 
Државната изборна комисија денеска започнува со случајниот избор на членови на избирачки одбори. Случајниот избор, како што соопштија од ДИК, ќе се врши од денеска до 25 август во просторите на Домот на АРМ. Почетокот е во 11:00 часот.
 
Црно-бели телевизори, телефони, батерии и многу други стари или хаварисани електрични уреди речиси секојдневно можат да се видат на улиците и зелените површини во метрополата. Нивното фрлање во контејнер за отпад е казниво, а многу малку граѓани имаат навика овој е-отпад да го однесат во специјализирано депо за таа намена.
 
Здружението на бизнис жени, во партнерство со Бизнис Конфедерација на Македонија и Институт за менаџмент поддршка, денеска во Битола организираат обука за менторство и менторски процес на бизнис жени - идни менторки, во рамките на проектот „Програма за (само)вработување на самохрани мајки“, финансиран од Европската унија.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени. | Мапа на сајтот | RSS |