All for Joomla All for Webmasters
Новите возила меѓу кои и атрактивни модели на БМВ, Мерцедес, Ренџ Ровер... стануваат лесна и исплатлива мета на обивачите на коли. Но, тука не изостануваат и неколкуте модели на Волксваген меѓу кои се Голф 4-ка и 5-ка.
 
Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, денеска во Македонската филхармонија со Свечена академија ќе ја одбележи 50-годишнината од формирањето на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура, којшто во изминативе пет децении одигра значајна улога во севкупното претставување на македонската национална култура во светот.
 

Променливо облачно со дожд, на планините снег

Времето во Македонија е облачно со врнежи од дожд, главно со слаб интензитет. На планините над 1000 метри надморска височина има и врнежи од снег. Долж Повардарието дува слаб до умерен ветер од северен правец.
 
Решение за намалување на сметката за електрична енергија е првонаградена на Иновативниот камп - натпревар на средношколци во претприемачки вештини, што се одржа вчера во организација на Џуниор ачивмент Македонија, дел од глобалната мрежа Junior Achievements Worldwide.
 
Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патишта (РСБСП) почна нова кампања под мотото: „И оваа година безбедноста има предност - 2018 најбезбедна до сега“. Кампањата, посочуваат од РСБСП, е во пресрет на периодот на новогодишните и божиќните празници кој е карактеристичен по големиот број веселби, изобилство на алкохол, забави до раните утрински часови, проследени со интензивен сообраќај, долги патување, смрзнати коловози...
 

Стапија во сила итните мерки против аерозагадувањето

Од вчера стапија во сила итните мерки против загадувањето на воздухот кои произлегуваат од одлуката на 40. седница на Владата и од уредбата за намалување на граничните вредности за нивоа и видови на загадувачки супстанции, донесена на 42. седница, а се разгледува и можноста за интервентна набавка на опрема за лична заштита од загадениот воздух, маски со филтри за прочистување, како и на прочистувачи на воздухот за училиштата, здравствените центри и градинките, соопшти владиниот портпарол Миле Бошњаковски.
 

Облачно и ветровито со повремен дожд

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно и ветровито со повремени врнежи од дожд. Во западните и источните подрачја врнежите ќе бидат пообилни, особено попладне и преку ноќта. На планините врнежите ќе преминуваат во снег. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер, особено претпладне. Температурата ќе се движи од шест до 15 степени.
 

Промовирана бесплатна апликација „Карта на растот“

Здружението на родители на деца со ендокринолошки заболувања Раст денеска ја промовираше мобилната апликација за следење на растот на децата „ Карта на растот“.
 
По повеќето активности и настани организирани претходниве месеци, Факултетот за земјоделски науки и храна (ФЗНХ) вечер, со свечена академија во Македонскиот народен театар, ќе го заокружи одбележувањето на јубилејот - 70 години постоење.
 
Во Скопје утре ќе бидат доделени наградите од конкурсот за фотографија „Вики ја сака храната” што го организира Википедија на македонски јазик.
 
Да се поттикне широка јавна дискусија за предвидените реформи за следење на комуникациите е целта на денешната дебата „Реформа на следењето на комуникации - суштински или козметички промени?“
 

Магла во Скопје, од попладне ветер, а за викендот дожд

Во Скопскиот регион утринава има магла која се очекува да се намалува веќе во претпладните часови. Ќе дува умерен јужен ветер, кој кон крајот на денот ќе се засилува. Температурата ќе достигне до девет степени. 
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени. | Мапа на сајтот | RSS |