All for Joomla All for Webmasters
Новите возила меѓу кои и атрактивни модели на БМВ, Мерцедес, Ренџ Ровер... стануваат лесна и исплатлива мета на обивачите на коли. Но, тука не изостануваат и неколкуте модели на Волксваген меѓу кои се Голф 4-ка и 5-ка.
 
Без електрична енергија утре по неколку часа ќе бидат дел од жители на Ѓорче Петров, Карпош и Центар поради закажани технички зафати на ЕВН Македонија во дистрибутивната електро мрежа.
 
Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, денеска во Македонската филхармонија со Свечена академија ќе ја одбележи 50-годишнината од формирањето на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура, којшто во изминативе пет децении одигра значајна улога во севкупното претставување на македонската национална култура во светот.
 

Втора македонска туристичка берза

Повеќе од 150 туристички работници, претставници на туристички агенции, хотели, ресторани, винарии, музеи, туристички водичи, транспортери, студенти и владини претставници ќе учествуваат на Втората туристичка берза во Македонија што ќе се одржи на 21-ви на 22-ри месецов во Скопје.
 

Променливо облачно со дожд, на планините снег

Времето во Македонија е облачно со врнежи од дожд, главно со слаб интензитет. На планините над 1000 метри надморска височина има и врнежи од снег. Долж Повардарието дува слаб до умерен ветер од северен правец.
 
Решение за намалување на сметката за електрична енергија е првонаградена на Иновативниот камп - натпревар на средношколци во претприемачки вештини, што се одржа вчера во организација на Џуниор ачивмент Македонија, дел од глобалната мрежа Junior Achievements Worldwide.
 
Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патишта (РСБСП) почна нова кампања под мотото: „И оваа година безбедноста има предност - 2018 најбезбедна до сега“. Кампањата, посочуваат од РСБСП, е во пресрет на периодот на новогодишните и божиќните празници кој е карактеристичен по големиот број веселби, изобилство на алкохол, забави до раните утрински часови, проследени со интензивен сообраќај, долги патување, смрзнати коловози...
 
Вториот Фестивал на филмска монтажа „Синематик“ ќе заврши вечер со проекција на германската драма „Генерација Милениум“ во режија на Јана Биргелин (2017) и со доделување на наградите „Златен рез“ за филмовите во конкуренција.
 

Стапија во сила итните мерки против аерозагадувањето

Од вчера стапија во сила итните мерки против загадувањето на воздухот кои произлегуваат од одлуката на 40. седница на Владата и од уредбата за намалување на граничните вредности за нивоа и видови на загадувачки супстанции, донесена на 42. седница, а се разгледува и можноста за интервентна набавка на опрема за лична заштита од загадениот воздух, маски со филтри за прочистување, како и на прочистувачи на воздухот за училиштата, здравствените центри и градинките, соопшти владиниот портпарол Миле Бошњаковски.
 
Реновирање на стационарот Вардариште, спречување на појавата на неодговорно сопствеништво и неконтролирано размножување на кучињата во домашни услови и чепирање на домашните кучиња се дел од решенијата за да се надмине проблемот со кучињата чиј број е се поголем на улиците и да се спречат случаите во кои беа нападнати случајни минувачи.
 

Облачно и ветровито со повремен дожд

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно и ветровито со повремени врнежи од дожд. Во западните и источните подрачја врнежите ќе бидат пообилни, особено попладне и преку ноќта. На планините врнежите ќе преминуваат во снег. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер, особено претпладне. Температурата ќе се движи од шест до 15 степени.
 
Од Првиот семеен центар на Град Скопје досега повеќе од 600 лица, сторители или жртви на семејно насилство побарале и добиле поддршка. Семејниот центар функционира во рамки на проектот Советувалиште за превенција на злоупотреба на дроги и семејно насилство, а е финансиски поддржан од Градот Скопје.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени. | Мапа на сајтот | RSS |