All for Joomla All for Webmasters

Курц прогласи победа на парламентарните избори во Австрија

Лидерот на конзервативците во Австрија и министерот за надворешни работи Себастијан Курц прогласи победа на парламентарните избори и потенцираше дека не ја отфрла можноста за формирање на малцинска влада откако ќе бидат објавени конечните резултати. Вети дека ќе ја задржи проевропската ориентираност во политиката.
 

Штрајк на грчките медиуми

Вработените во сите грчки медиуми денеска ќе стапат во 24-часовен штрајк по повик на Сојузот на уредниците од дневните весници во Атина (ЕСИЕА).
 

Над 50 загинати во нападот во Лас Вегас, убиецот е 64- годишник

Најмалку 50 луѓе биле убиени, а повеќе од 100 повредени кога вооружен напаѓач отворил оган врз луѓе кои присуствувале на фестивал на кантри музика во Лас Вегас. „Си-Ен-Ен“ наведува дека напаѓачот од 32 кат на еден хотел пукал во толпата од спротивната страна на улицата, каде што имало околу 20 илјади посетители.
 

САД побара почести контроли на иранската нуклеарна програма

САД побараа од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) да ги засили инспекциите во Иран, за да се утврди дали Исламската Република го спроведува договорот потпишан во 2015 година за суспензија на својата нуклеарна програма.
 
Турција и Русија сакаат да ја зголемат соработката со цел завршување на војната во Сирија и да работат на воведување зони на деескалација во бунтовничката провинција Идлиб на северозападот на Сирија, изјавија претседателите на двете земји Реџеп Таип Ердоган и Владимир Путин по нивната средба во Анкара.
 
Иако руската војска во јуни објави дека го убила лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади, вчера беше објавена аудиоснимка што, по сè изгледа, докажува дека тој сè уште е жив. Лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади во аудиоснимка објавена во четвртокот ги повика своите соборци што се потиснати во Сирија и во Ирак да му „се спротивстават“ на непријателот.
 

Почина Хју Хефнер, основачот на „Плејбој“

Хју Хефнер, чијшто магазин за мажи Плејбој го направи гламурозен урбаниот начин на живот и помогна да се поттикне сексуалната револуција од 1960-тите, почина на 91 година, објавува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на извори од компанијата на Хефнер.
 

Утрово силен земјотрес ја погоди Јапонија

Земјотрес со интензитете од шест степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди североисточна Јапонија. Земјотресот е регистриран во близина на пацифичкиот брег на префектурите Ивате и Аомори, на длабочина од околу 30 километри.
 

Експлозија во складиште за муниција во Украина

Во најголемото воено депо во Украина поради експлозија полицијата го евакуира населението од околината на селото Калиновка. Полицијата за експлозијата била алармирана синоќа  околу 22 часот по локално време.
 

Поради шумски пожар во Шпанија се евакуирани стотици лица

Стотици луѓе се евакуирани од островот Гран Канарија во Шпанија, поради голем шумски пожар, јавија локалните медиуми.
 

Како ураганите ги добиваат имињата?

Имињата на ураганите не се избираат случајно. Именувањето почнало во 1953 година на иницијатива на Светската метеоролошка станица заради полесна комуникација меѓу стручните лица.
 

Порторико во очекување на ураганот Марија

Американските Девствени острови и Порторико се во очекување на ударот на ураганот Марија, кој неколку дена пустоши на Карибите. Ураганот е во петта категорија и се очекува да донесе ветрови со брзина од 175 километри на час.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени. | Мапа на сајтот | RSS |