All for Joomla All for Webmasters
Во тек е периодот на матурски прослави. Матурантите заедно со своите родители се во потрага по омиленото парче гардероба која совршено ќе им прилега.
 
Бројот на превезени патници во патниот  превоз во првите три месеци од годинава бележи намалување од 1,2 проценти, објави Државниот завод за статистика. 
 

Трибина по повод Светскиот ден без глутен

По повод Светскиот ден без глутен - 16 мај денеска во Скопје ќе се одржи трибина на тема „Борба со непознатото“ во организација на здружението „Без глутен“. 
 

Минатата година такси користеле 31.182.000 патници

Во 2017 година со вкупно 2.496 патнички такси автомобили се превезени 31.182.000 патници од кои 28.278.000 во градскиот и 2.904.000 во меѓуградскиот превоз. 
 
За производство на пластични ќеси се потребни 5 секунди, за користење 5 минути, а за нивно разградување од 500 до 1000 години. Овој податок сериозно треба да ве стави на мисла колку пластичните ќеси што секојдневно ги користиме можат штетно да влијаат врз здравјето на луѓето затоа што штетните состојки од пластиката трајно ги уништуваат природните ресурси и остануваат во храната која ја јадеме, водата, воздухот.
 
Значително повисоки температури, за дури четири до пет степени, годинава имаше во април. Највисока темепратура е измерена во Гевгелија 31,5 и Демир Капија 30,9 степени на 24-ти минатиот месец.
 
Чудни работи се случуваат во ,,Училиштето над црната дупка,, а научниот клуб одлучува да открие што е тоа.
 
Во Македонија денеска се одбележуваат 115 години од смртта на револуционерот Гоце Делчев, кој на денешен ден во 1903 бил убиен од турската војска во селото Баница, на пат кон Сер.
 

38 години од смртта на Јосип Броз Тито

На денешен ден пред 38 години почина доживотниот претседател на Социјалистичка Федеративна Република Југославија Јосип Броз Тито (1892-1980).
 

Дали на Земјата постоела друга цивилизација?

Пред 56 милиони години температурата на Земјата толку пораснала што дошло до отцепување на половите. Професорот Адам Френк од универзитет во Рочестер, се запраша дали е возможно тоа да се случило како последица на дејствија на некоја напредна цивилизација, која ја населувала Земјата пред човекот.
 

Србија ќе ги забрани пластични кеси

Србија ќе забрани употреба на тенки пластични кеси и ќе воведе задолжителна наплата за биоразградливите, најавија од српското Министерство за животна средина.
 
РСБСП со апелира да ги разбудите добрите сообраќајни навики во себе и да бидете позитивен пример за другите учесници во сообраќајот.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени. | Мапа на сајтот | RSS |