All for Joomla All for Webmasters

Аеродром

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, вчера оствари средба со заменик-министерот за животна средина Јани Макрадули и експерти од областа на заштита на животната средина и енергетска ефикасност.
 
Во општина Аеродром, поточно во населбата Ново Лисиче денеска започна да се гради нова детска градинка, која ќе овозможи згрижување на 200 деца. Новата градинка ќе се гради во непосредна близина на градинката Буба Мара, и ќе содржи осум занимални со сопствени санитарни јазли и кујна на вкупна површина од 1. 500 квадратни метри.
 
Во рамките на големата еко-акција во соработка со Град Скопје во општина Аеродром исчистени се 27 депонии и уредени се 22 зелени површини. Како што информираат од општина Аеродром, расчистени се 8 локации во населбата Јане Сандански, 4 во Ново Лисиче, 5 во Реонски Центар Аеродром и Лисиче и 10 во Мичурин, Стар Аеродром и Острово.
 
Општина Аеродром, Црвениот крст на Град Скопје и Одделението за превенција при СВР Скопје денеска ја почнаа кампањата "Среќна и безбедна 2018 година- во семејно и пријателско дружење". Пред ТЦ Бисер беше изведена симулациска вежба на повреди од пиротехнички средства и давање помош. Како што информираше градоначалникот на општина Аеродром Златко Марин вакви симулациски вежби ќе бидат изведени во сите основни училишта низ општината.
 
Од утре комуналните инспектори на Општина Аеродром ќе работат во две смени. Тие ќе бидат достапни секој ден од 08:30 до 22:30 часот, вклучувајќи ги и викендите, информираат од општина Аеродром.
 
Жителите на општина Аеродром ќе можат да се ослободат од расипаните мали електронски апарати, пред ТЦ Капитол мол, каде е поставен контејнер за собирање на електронски апарати. Во контејнерот ќе може да се одложува ситен електронски отпад како лаптоп компјутери, тастатури, глувчиња, кабли, звучници, слушалки, домашни телефони и мобилни телефони, МП3 плеери, видео-камери, пегли, фенови за коса и слични мали апарати од домаќинствата.
 
Од денеска жителите на општина Аеродром ќе можат да поднесуваат и да подигнуваат изводи од матичната евиденција во услужната канцеларија што денеска беше отворена во просториите на Општината.
 

Во ООУ "Љубен Лапе" засадено "Дрво на генерацијата"

По повод Светскиот ден на дрвото, 20 ноември, во ООУ"Љубен Лапе" во општина Аеродром беше организирана акција за засадување на "Дрво на генерацијата". На оваа акција присуствуваше и градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин и директорот на ЈП "Македонски шуми", Зоран Ѓорѓиев.
 

Општина Аеродром почна со чистење на депониите

Од општина Аеродром информираат дека започна чистење на депониите во Општина Аеродром и тоа на три најкритични локации: Мичурин кај Железничката станица, во населбата Лисиче спроти амбулантата и покрај булеварот Србија во Реонски центар Аеродром.
 
Градоначалникот на општина Аеродром Златко Марин одобри 300.000 денари за Здружението на граѓани за третман на лица со аутизам, АДХД и аспергеров синдром „Во мојот свет“ и најави продлабочување на соработката. 
 

Голема акција за чистење на депониите во Аеродром

Општина Аеродром наскоро во соработка со Град Скопје и неговите јавни претпријатија ќе организира голема акција за чистење на дивите депонии на целата нејзина територија.
 
Буџетот за животна средина во Општина Аеродром ќе се зголеми за 20 пати, а ќе се реализираат и голем број мерки за чист воздух, истакнал градоначалникот на Аеродром Златко Марин на синоќешната средба со претставниците на О2 Коалиција за чист воздух и на други граѓански организации. 
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени. | Мапа на сајтот | RSS |