All for Joomla All for Webmasters

Најубаво украсен двор ќе избира о. Бутел

Седма година по ред општина Бутел ќе избира најубаво украсен двор по повод новогодишните и божиќните празници. Пријавите граѓаните можат да ги достават на шалтерот 1 во архивата на општина Бутел, на телефоните на општина Бутел како и на меил адреса.
 

Одбележани 108 години од раѓањето на Никола Јонков Вапцаров

Со низа активности денеска се одбележа 108 годишнината од раѓањето на поетот и револуционер Никола Јонков Вапцаров. Одбележувањето започна со положување на цвеќе пред споменикот на Вапцаров. Цвеќе положија градоначалникот на општина Бутел Велимир Смилевски, здруженија, директори, граѓани на општина Бутел.
 

Во Бутел се одвива голема еколошка акцијата

Во големата акција на чистење на Скопје, која вчера почна во општина Бутел, собрани се 300 метри кубни смет, шут и искастрена дрвна маса. Исчистени се 220 сливници и 78 шахти, а направено е издувување на канализациски линии во должина од 3.120 метри.
 
Екипи од Општина Бутел денеска спроведоа акција за чистење на ул. Рокомија и пред дворот на ОУ ,,Панајот Гиновски. Исто така во оваа општина од утере започнува и големата акција за чистење на градот која ја најави градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов.
 
Денеска, во општина Бутел беше отворен есенскиот базар на домашни ракотворби ,,Занаетчиски колаж 2017,, во организација на Здружението на уметници ракотворци ,,Арти крафт,, од Скопје.
 
Градоначалникот на општина Бутел, Велимир Смилевски, се сретна со сезонските пазарџии кои земјоделските произоди ги продаваат директно од своите камиони, паркирани долж улицата Бутелска, информираат од општина Бутел.
 
Двајца советници ја напуштија советничката група на СДСМ во Бутел, што предизвика пресвртница во текот на работењето на општинскиот совет, а тоа пак придонесе за неможност да се избере претседател на Советот.
 
Денеска во Општина Бутел се изврши примопредавање на финкцијата градоначалник на општината меѓу досегашниот градоначалник Петре Латиновски и новиот градоначалник Велимир Смилевски од СДСМ кој од денеска официјално ја презема оваа функција. Тој најави дека прво ќе започне со чистење на општината па потоа со сите други проекти кои ги ветиле во кампањата.
 

Дел од општина Бутел утре без вода

Корисниците од улицата „Бутелска“, подулици „1“, „3“, „5“, „7“ и „9“ утре од 9 часот ќе останат без вода за пиење.
 

Општина Бутел годинава со нови 550 првачиња

550 првачиња од општина Бутел денеска ја започнаа новата учебна година. Со цел овозможување на квалитетни услови за работа локалната самоуправа летниот период го искористи за реконструктивни зафати во училиштето Ацо Шопов, каде што денеска се одржа централната свеченост.
 

Дел од општина Бутел в недела без вода

Без вода в недела од 11 часот ќе останат корисниците лоцирани на улицата „Бутелска“, односно краците со парни броеви од бр. 2 до бр. 12.
 
Реализирани три пати повеќе проекти од ветените во изминативе четири години, во општина Бутел, меѓу кои изградба и реконструкција на улици, училишта, градинки, паркови и плоштади.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени. | Мапа на сајтот | RSS |