All for Joomla All for Webmasters

Гази Баба

Со положување цвеќе и пригодна свеченост во паркот на македонско-унгарското пријателство во населбата Триангла, Општина Гази Баба го одбележа Националниот ден на Унгарците. Градоначалникот на Гази Баба Борис Георгиевски рече дека соработката помеѓу двете држави и општината ќе продолжи и понатаму со исто темпо и интензитет.
 
Општинската организација на Црвениот крст ,,Гази Баба,, во 2017 година од вкупно планираните 2.835 единици крв има собрано 4.439 единици крв, што претставува за 56% повеќе од планираното и е втора општина во Македонија со најмногу дарувани крвни единици.
 

Во општина Гази Баба се одржа женско рели

Под мотото „Збрчи го ракот“ викендов во општина Гази Баба, по 14-ти пат се одржа традиционалното женско рели, кое предизвика голем интерес како кај натпреварувачите, така и кај посетителите.
 
Од денеска граѓаните ќе имаат можност правилно да се ослободат од малите неисправни елелктрични и електронски уреди во Еко зоната поставена на просторот меѓу ОУ,,Стив Наумов,, и пазарчето во Автокоманда во Општина Гази Баба. Оваа Еко зона е дел од големата акција на Нула Отпад и Општина Гази Баба за собирање на ваквиот отпад од домаќинствата и компаниите на територија на општината.
 
Трибина на тема за подигнување на свеста за здравјето на жената, односно зголемување на свеста за репродуктивното здравје на жената се одржа во Општина Гази Баба по повод светскиот ден на жената 8-ми Март.
 
Со поставување нова урбана опрема и хортикултурно уредување на дворот на ОУ ,,Крум Тошев,, во Трубарево, Општина Гази Баба ја почнува акцијата за уредување на дворовите и зелените површини во сите основни училишта и детски градинки на нејзина територија.
 
Прекинато водоснабдување денеска од 10 часот ќе имаат корисниците од улиците „Благоја Давков“ и „487“ во општина Гази Баба, соопшти Регионалниот центар за управување со кризи по известување добиено од ЈП Водовод и канализација. 
 
Градоначалникот на Гази Баба Борис Георгиевски остварил средба со унгарскиот амбасадор Ласло Дукс, првиот секретар во Унгарската амбасада Ѓулаш Шомоги и со претседателот на Здружението на Унгарците во Република Македонија „Теледон“ Јожеф Шутуш.
 
Акција за дарување крв денеска се одржа во просториите на општина Гази Баба. На акцијата крв даруваше и градоначаникот Борис Георгиевски, на кого ова му е 29-то по ред дарување крв. Целта на акцијата е да се покаже хуманоста и солидарноста на граѓаните преку дарување крв која може некому да спаси и живот, а ваква акција ќе има уште два пати во годината.
 
Во организација на таекводно клубот Ахилиус со поддршка на Општина Гази Баба се одржа семинар за таекводно на кој свое предавање за новините во таеквондо имаше Гранд Мастер Сакис од Грција, врвен таеквондо мајстор. Градоначалникот Борис Георгиевски кој го посети семинарот истакна дека поддршката на општината за развојот на спортот ќе продолжи и понатаму.
 
Одлуката за изградба на вакуум канализациската мрежа во Јурумлери која претходно беше блокирана од страна на советниците на ВМРО-ДПМНЕ, овој пат е донесена, а како што информираат од Општина Гази Баба одлуката е донесена благодарение на жителите на Јурумлери кои на јавна дебата извршиле притисок врз советниците за донесување на одлуката.
 
Во организација на Општина Гази Баба се одржа трибина за репродуктивно здравје кај мажите и жените со која се објаснуваат современите предизвици на репродуктивното здравје и влијанието на современиот живот.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени. | Мапа на сајтот | RSS |