All for Joomla All for Webmasters

Ѓорче Петров

Општина Ѓорче Петров објави конкурс за избор на идејно решение за шеталиштето во реонскиот парк „Ѓорче Петров“ за дизајнирање четири типски монтажни објекти, за дизајн на урбана опрема (улични светилки и канделабри), за дизајн на клупи, корпи за отпадоци и заштитни столбчиња.
 
Наградата ,,Антево слово,, која е дел од меѓународната поетска манифестација ,,Анџело Ла Векија,, од Италија за најдобра поетска творба во чест на Анте Поповски за прв пат е востановена во Општина Ѓорче Петров во спомен собата на Анте Поповски во центарот за култура.
 

Доделување на наградите „Антево слово“

Во спомен собата на Анте Поповски во Ѓорче Петров вечер ќе бидат доделени наградите „Антево слово“ кои се дел од меѓународната поетска манифестација „Анџело Ла Векија“ („Il Parnaso – Concorso di Poesia – Premio Angelo La Vecchia“) за најдобра поетска творба во чест на великанот на македонската поезија Анте Поповски.
 
Општина Ѓорче Петров интензивно работи на реконструкција на детските и спортските игралишта на територијата на општината. Изминатиов период заврши реконструкцијата на детското игралиште во село Никиштане, при што беше извршено бојадисување на елементите на игралиштето,  а се она што е дотраено, беше заменето.
 
Хуманата мисија на Општина Ѓорче Петров за помош на своите сограѓани продолжува понатаму. Денеска градоначалникот Александар Наумовски го посетил чичко Драги, човекот кој продава стегачи и ластичиња на Рекорд за да обезбеди некаква егзистенција. Од општината информираат дека ќе му помогнат со обезбедување парични сртедства, како и со покуќнина, облека и медицински средства, затоа што тој се наоѓа во лоша здравствена состојба.
 
Опжарениот стан на Венера во Општина Ѓорче Петров во кој почина нејзината мајка, започна да се санира и реконструира од страна на Општина Ѓорче Петров. Станот ќе биде и опремен со мебел и покуќнина од фирми и физички лица кои се понудиле да помогнат за да може повторно Венера заедно со нејзиното бебе да се всели во станот.
 
Нов изглед, по светски стандарди доби спортската сала во општинското основно училиште „Димитар Поп Георгиев Беровски, во општина Ѓорче Петров. Од општината најавуваат реконструкција и на останатите спортски сали во училиштата во Ѓорче Петров.
 

Во општина Ѓорче Петров фрлени над 20 тони сол

По интензивните врнежи од снег, во текот на ноќта и утрово во општина Ѓорче Петров фрлени се над 20 тони сол.
 
Со цел да им се помогне на социјално загрозените лица од Општина Ѓорче Петров, општината воведува социјална патролна служба која ќе ги посетува овие лица. Од опшината соопштуваат дека овие лица треба да остават контакт во месните или урбани заедници за да може да им се излезе во пресрет.
 

Богослужба и кроење на лозја во Кучково

И во село Кучково, општина Ѓорче Петров денеска во присуство на голем број верници, во црквата свети Трифун, се закроија лозниците.
 

Во Ѓорче Петров се одржа хуманитарна забава

Вчеравечер во Домот на културата во Ѓорче Петров, под мотото “Вино, љубов, хуманост”, се одржа хуманитарна забава, на која настапија голем број на изведувачи, меѓу кои и Мухамед Ибраими и Ратко Даутовски, Даниел Данн и диџеј Филип Деловски, како и танчерите Тијана и Андреј.
 
Општина Ѓорче Петров се приклучи кон проектот за млади истражувачи , на фондот за иновации и технолошки развој. Општината овој проект го финансира со 1. 500 000 денари, наменети за награди за учесниците. Право на учество имаат сите основни и средни училишта од Македонија, а наградите се во две категории: научно-истражувачки проекти во основно и научно-истражувачки проекти во средно образование.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени. | Мапа на сајтот | RSS |