All for Joomla All for Webmasters

Град Скопје

Единаесет лица се полесно повредени во шест од 12 евидентирани сообраќајни несреќи на подрачјето на СВР Скопје во изминатото деноноќие.
 
Сообраќајниот метеж на улицата „Бутелска“, која е единствената опција за поврзување на жителите на Бутел, Радишани, Љубанци, Љуботен, Чучер-Сандево и многу други населени места со централниот дел од Скопје, ќе трае до 15 април, за кога како што најавуваат од Градот Скопје треба да заврши поврзувањето на булеварот Христијан Тодоровски-Карпош со улицата Цетинска.
 
Во рамки на активностите на проектот „КРЕАРТ“ - Мрежа на градови за уметничко творештво (CreArt - Network of Cities for Artistic Creation), Градот Скопје организира голем број културни настани за одбележување на 21 Март - „Европскиот ден на уметничка креативност“.
 
Корисниците од улицата „5“ во село Зелениково утре од 8:30 до 10:00 часот ќе останат без напојување со електрична енергија.
 
И по 31-ви март останува да важи забраната за запирање возила за доставување стока во потесното градско подрачје. Оваа одлука денеска беше изгласана на советот на Град Скопје, а градоначалникот Шилегов истакна дека одлуката останува да важи со истата цел, а тоа е да се намали загадувањето на воздухот.
 
Во организација на ЈП Водовод и канализација – Скопје, Град Скопје и општините на територијата на градот Скопје, денеска започна одбележувањето на Светскиот ден на водата, 22-ри март. Во одбележувањето, главниот акцент беше ставен на најмладите кои преку креативни работилници, подароци, песнички и раскази, учеа за значењето и рационално трошење на водата.
 
РЦУК-Скопје по известување добиено од „ЕВН Македонија“ АД информира дека утре од електро - системот во Град Скопје ќе бидат исклечени дел од корисниците од општина Кисела Вода.
 
Четири лица се тешко повредени, а 20 се здобиле со полесни повреди во 19 од евидентирани 30 сообраќајки изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје. Во 11 сообраќајки е причинета материјална штета.
 

Сообраќајни искуства од Париз за Скопје

Развојните визии на новата градска администрација и искуствата кои главниот град на Франција може да му ги пренесе на Скопје беа тема на разговор на денешната средба во Париз меѓу заменик-градоначалникот на Париз, Кристоф Најдовски, задолжен за јавниот сообраќај во градот и скопскиот градоначалник Петре Шилегов.
 
Развојот на социјалното претприемништво преку градење на капацитетите и менторирање, креирање политики, како и вмрежување и пилотирање на конкретни мерки е целта на проектот „Отворени можности“, кој од денеска официјално започна да се спроведува.  
 
Денеска во СЕТУГС ,,Михајло Пупин,, факултетите и универзитетите имаа можност да ги претстават своите програми пред идните студенти во рамки на отворените денови кои до 1-ви апирл ќе се организираат во средните училишта во Град Скопје. Целта на овие отворени денови е идните студенти да направат правилен избор во која насока ќе го продолжат своето образование.
 
Три лица се здобиле со полесни повреди во три од вкупно седум сообраќајки случени во текот на изминатиот ден на подрачјето на СВР Скопје, а во четири  била причинета материјална штета.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени. | Мапа на сајтот | RSS |