All for Joomla All for Webmasters

Илинден

Во локалната економска зона „Ограѓа“, во Општина Илинден, е поставен камен темелник на три нови производствени погони од по 2000 метри квадратни, на компанијата „Мултипром“. Со новата инвестиција на оваа компанија што се занимава со производство на кондиторски производи, според инвеститорите, се планира да бидат отворени нови 100 до 150 слободни работни места.
 
Во присуство на голем број верници, во Општина Илинден на свечен начин беше осветен крстот што ќе биде поставен на новата црква што е во градба, "Свети Константин и Елена". Осветувањето го изврши Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан.
 
Денеска свечено беше одбележан првиот училишен ден во сите централни и подрачни основни училишта во Општина Илинден. Вкупно 200 првачиња ја започнаа новата учебна година во училиштата во о.Илинден, а во средното училиште наставата започна за вкупно 260 ученици.
 

„Отчет 2013-2017 година“ на градоначалникот на о. Илинден

Градоначалникот на општина Илинден Жика Стојановски даде отчет за сработеното во изминатиот четиригодишен период. Акцент од сработеното беше ставен на поволната клима за инвестирање во општината.
 

Општина Илинден го одбележува патрониот празник

Општина Илинден со пригодна културно-уметничка програма вчера го одбележа 2 Август, Илинден, националниот празник на македонскиот народ и патрониот празник на општината.
 
Со настап на повеќе реномирани македонски музичари Општина Илинден вечерва го одбележува својот патронен празник.
 
На ден 27.07.2017 година (четврток) со почеток во 20:00 часот, во амфитеатарот на Домот на култура „Илинден“ во населба Илинден, на свечен начин ќе биде одбележан патрониот празник на Општина Илинден "Илинден 2-ри Август“ и националниот празник на македонскиот народ.
 
Општина Илинден успешно го реализираше 9.Спортски викенд „Илинден 2017“ во рамки на одбележувањето на нејзиниот патронен празик „Илинден 2 Август“ и националниот празник на македонскиот народ.
 
Жителите од општина Илинден уште еднаш ја покажаа својата хуманист на дело со дарување на крв на денешната крводариелна акција која се одржа во просториите на Домот на културата во општина Илинден во соработка со Црвениот крст на РМ и Институтот за трансфузиона медицина.
 
Во амфитеатарот што е дел од „Галеријата на отворено“ во дворот на Домот на култура „Илинден“, во присуство на градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски, им беа доделени дипломите на учениците што годинава ги завршија бесплатните курсеви во рамките на Културно Едукативниот Центар (КЕЦ) „Илинден“.
 
По повод одбележувањето на патрониот празник на Општина Илинден, "Илинден 2-ри Август“ и националниот празник на македонскиот народ, на 22 јули (сабота) и 23 јули (недела) 2017 година, под мотото „Ние навиваме за Македонија“ по 9-ти пат ќе се одржи Спортски викенд „Илинден 2017“.
 
Во присуство на голем број ученици, наставници, родители и гости во Домот на култура „Илинден“ во Општина Илинден, беа промовирани две книги на двајца млади автори-ученици во ООУ „Гоце Делчев“. Станува збор за стихозбирката „Помеѓу минатото и сегашноста“ на Стефанија Мирковска, ученичка во осмо одделение и збирката раскази „Приказни зад аголот“ на Матеј Спасовски, ученик во седмо одделение.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени. | Мапа на сајтот | RSS |