All for Joomla All for Webmasters

Карпош

Нови паркинзи за жителите на Козле

Со цел овозможување прописно паркирање на жителите на Козле, како и на родителите кои децата ги носат во градинката и во училиштето во непосредна близина, општина Карпош го поплочува паркинг просторот на улицата Јуриј Гагарин.
 

Чалгии и сатира вечерва на ,,Културно лето Карпош 2017,,

Покрај забавата со ,,Супер Скопје,, што започнува вечерва, продолжува и забавата со Културното лето во Карпош. На програмата на Културното лето во Карпош вечерва граѓаните ќе се забавуваат со звуците на чалгиите, а ќе ги забавува и комичарот Војче Китановски.
 

Се асфалтира улица во Бардовци

Денеска, во населбата Бардовци, се асфалтираше нова делница од улицата 6, продолжение на веќе изградената голема сообраќајница.
 

Започнува културно лето Карпош 2017

Денеска со почеток во 21:00 часот на платото во Т.Ц. Лептокарија ќе започне „Културно лето Карпош 2017“. Културната манифестација која се одржува по десети јубилеен пат, ќе стартува со музички концерт на шоуменот Игор Џамбазов, заедно со блуз-поп составот ГуруХаре.
 

Десетдневен одмор за основци од Карпош во Струга

Ученици од шесто, седмо и осмо одделение од сите основни училишта кои се наоѓаат на територијата на Општина Карпош, денеска по втор пат заминаа на десет дневен одмор во Струга. Станува збор за 45 основци, чии семејства се наоѓаат во потешка материјална состојба.
 

Реконструкција на улици во Бардовци

Деветнаесет улици, со вкупна должина од 1.800 метри, ќе бидат асфалтирани и поплопчени со бекатон плочки до крајот на градежната сезона. Станува збор за улиците 10, 12, 14, 16, 18 и 19, а изведувач на оваа инвестиција е фирмата „ Агроселце“. Оваа инвестиција е со вкупна вредност од 8.100.000 денари информираше денеска градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски.
 
Пред оштина Карпош синоќа се одржа симболичен граѓански протест со цел да се сврти вниманието на загадувањето на атмосферскиот воздух што веќе подолго време во општината достигнува алармантни размери.
 
Еден од мноштвото проекти кои ги предвиде Општина Карпош е реконструкција на старите и дотраени или поставување на нови лифтови во висококатниците на нејзина територија. Тоа се однесуваше на сите заедници на станари кои требаше да исполнат неколку услови и кои ќе донесат комплетна документација до локалната самоуправа.
 

Поставен нов лифт во Карпош

Денеска, на бул. „Партизански одреди“ бр.111, градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски им го предаде во употреба новиот лифт на станарите во овој колективен станбен објект.
 

Летно цветно освежување во Карпош

Одделението за хортикултурно уредување при општина Карпош, деновиве спроведува еколошка акција за насадување на цветни садници ширум локалната самоуправа.
 

Детските игралишта во Карпош цел на вандалите

Вчера, во доцните вечерни часови, уште едно детско катче во Општина Карпош се најде на удар на вандалите. Имено, од досега непознати сторители, вчера вечер, беше целосно демолирано детското игралиште во урбаната заедница „Влае 1“.
 
На денешената седница на Советот на Општина Карпош, советниците расправаа по вкупно четириесет и седум точки. Четириесет и пет граѓани, жители на Карпош 3 и Карпош 4, и оваа година ќе добијат бесплатно паркирање во Трговскиот центар „ Скопје Сити Мол.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени. | Мапа на сајтот | RSS |