All for Joomla All for Webmasters

Одбележан Меѓународниот ден на белиот стап

Меѓународен ден на белиот стап

Во пресрет на 15 октомври, Меѓународниот ден на белиот стап, денеска во Државното училиште за деца и младинци со оштетен вид се одржа настан „Различни, посебни, а еднакви – Менуваме“. Лицата со оштетн вид имаат силна порака до заедницата, а за појасно да бидат сватени во недела ќе им ги покријат очите со превез на сите присутни на настанот организиран на плоштад Македонија.

 

По повод 15 октомври, Меѓународниот ден на белиот стап - симбол на лицата со визуелно нарушување на видот, денеска во Државно училиште за деца и младинци со оштетен вид „Димитар Влахов“ се одржа настан насловен „Различни, посебни, а еднакви – Менуваме“, на кој беа истакнати проблемите со кои се соочуваат лицата со оштетен вид. Суарет Алишан од НВО „Детски свет нов почеток“ истакна дека во Македонија 2.500 деца од претшколска возраст имаат оштетен вид, и побара подобрување на квалитетот во образованието, социјалната инклузија која им е неопходна на децата со визуелно нарушување, инфраструктура, дактилни патеки и многу други работи кои би го олесниле пристапот за нив.


Со цел да им се прикаже на луѓето кои никогаш немале проблем со видот, како се чувствуваат, и колку им е тешко да функционираат на лицата со оштетен вид, планиран е настан, во рамки на кој на очите на случајни минувачи, ќе им биде покриен со превез.


Директорот на Државно училиште за деца и младинци со оштетен вид „Димитар Влахов“, Горанчо Јакимов рече дека се вложиле сите заеднички на учениците да им се овозможат услови и образование какво што им е потребно.

 

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.