All for Joomla All for Webmasters

Петровец

Втора година по ред во новиот објект на детската градинка ,,Авионче,, во Општина Петровец се одржува есенски панаѓур на тема ,,Македонска традиционална храна,,. Средствата собрани од овој панаѓур ќе бидат наменети за збогатување на сите воспитно образовни групи во градинката.
 
Општина Петровец организираше хуманитарен турнир во одбојка и собраните средства ќе ги донира на 16 годишниот Борче Јовановски кој боледува од ретка генетска болест и мора да замина на операција во странство.
 
Градоначалникот на Општина Петровец Борче Митевски денеска го издаде првото одобрение за градба во новиот мандат. Белгиската компанија М Стеел е компанијата која го доби одобрението и на почетокот од 2018 ќе започне да го гради својот деловен објект на површина од 2.900 м2 во Мултифункционалната зона Ќојлија.
 
За помалку од еден месец ќе бидат готови соблекувалните кои се градат во населеното место Долно Коњари, за потребите на ФК Братство Влазними. Соблекувалните се градат по сите стандарди, и вклучуваат повеќе помошни простории.
 
Во тек е изградбата на втората фаза од фекалната канализација во населеното место Горно Коњари во Општина Петровец, со која ќе бидат опфатени 95% од населението кое по завршувањето може да започне со приклучување кон истата.
 
Во основните училишта низ општина Петровец 126 ученици за прв пат седнаа во улилишните клупи. Градоначалникот на о.Петровец Борче Митевски ги посети скоро сите основни училишта на територијата на општината, при што им посака успешна учебна година како на првооделенчињата, така и на сите ученици.
 

Реализирани голем број проекти во општина Петровец

Реализирани се сите предизборни ветувања, а и голем дел кои не беа во изборната програма за изминатиот четиригодишен мандат, вака градоначалникот на о. Петровец, Борче Митевски го започна отчетот за сработеното во периодот 2013- 2017 година.
 

Децата од Огњанци добија нов детски забавен парк

Нов детски забавен парк денеска беше пуштен во употреба во наслеленото место Огњанци во Општина Петровец. Детското игралиште е изградено во дворот на ПОУ училиште Кочо Рацин.
 
По големиот успех кој го достигна индустриската зона Чојлија во Петровец, промовирана е нова зона на потегот помеѓу селата Таор и Ржаничино.
 

Се поставува канализациона мрежа во Петровец

Во тек се градежни активности за поставување на канализациона мрежа во општина Петровец на улиците 3 и 5, а во план е поставување на канализациска мрежа и на улицата 11.
 
Коњаниците од Горно Лисиче кои вчеравечер го почнаа традиционалниот Илинденски марш денеска имаа краток престој во Општина Петровец, каде со појадок беа пречекани од локалната власт. Општина Петровец традиционално го поддржува коњичкиот марш години наназад и ќе продолжи и во иднина да ја негува оваа традиција.
 
Поради големиот интерес од страна на инвеститорите за инвестирање во мултифункционалната зона Ќојлија, општината донесе одлука да се прошири зоната за нови 30 хектари со што ќе се овозможи продажба на 30 нови парцели. Во зоната Ќојлија некои од објектите кои се изградија веќе функционираат, дел се во завршна фаза, а дел во почетна фаза на градба.
 

Жители на о. Петровец во посета на Сребреница

Во Меморијалниот центар во Поточари, покрај Сребреница беше одржана традиционалната 22. комеморација за жртвите кои настрадаа во масакрот во овој град за време на војната во Босна и Херцеговина.
 
Во Мултифункционалната зона Ќојлија во Општина Петровец започна да се гради првиот од предвидените три хотели. Хотелот се наоѓа во непосредна близина на Аеродромот Александар Велики, а се очекува да биде готов за 2-3 години.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени. | Мапа на сајтот | RSS |