All for Joomla All for Webmasters

Учениците од ООУ "Ацо Шопов" го одбележаа Светскиот ден на здравјето 7 април

ООУ "Ацо Шопов"

Во рамките на одбележувањето на Светскиот ден на здравјето 7 април во ООУ Ацо Шопов во Општина Бутел се одржа работилница за здраствената култура.

 

Во дворот на училиштето во повеќе групи децата изработија разновидни плакати за тоа што е здрава а што нездрава храна. Директорката на училиштето рече дека со одржувањето на ваквите работилници и предавања во училиштето децата учат како да се грижат за своето здравје и да внимаваат на здравјето на своите другарчиња.


Во училиштето денеска се одржаа и предавања за здраствената култура. Др. Филип Богоески рече дека со овие предавања се прави едукација на децата околу начинот на исхраната и како понатаму треба да се грижат за своето здравје. Др. Богоески додаде дека едукацијата се прави како за децата од најмала возраст така и за нивните родители. треба да научат како и што треба да се хранат, за вакцините Што треба редовно да се примаат, за начинот на држење на своето тело, правилното седење на часовите како и за важноста на фозочкото образование. Докторот потенцираше дека децата во денешно време имаат култура за здравјето но треба да се води поголема грижа.


Родителите носат најголема одговорност за здравјето и грижата на децата, додаде доктор Богоески, бидејќи и нивниот модерен начин на живот, излегувањето рано наутро и враќањето доцна, не им дозволува да им посветат доволно време на децата.

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.