All for Joomla All for Webmasters

Кисела Вода

Без вода утре дел од Кисела Вода

Поради промена на три шибери од Ф-150 мм на булевар „Србија“ до Евро Азија во населба Кисела Вода, утре прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од Сервисна зона Југ, ул. „Христо Татарчев“ крак од бр. 1 до бр. 11 и бул. „Борис Трајковски“ од бр. 2 до бр. 8.
 
Општина Кисела Вода заедно со Унгарската амбасада и Здружението на Унгарците во Македонија и годинава ќе го одбележат Националниот ден на унгарскиот народ - 15 март. По тој повод во основните училишта на територија на општина Кисела Вода е распишан конкурс на две теми. „Животот и делото на Шандор Петефи“ и „Унгарската национaлно-ослободителна војна и буржоаска револуција 1848-1849“. 
 
Градоначалникот на општина Кисела Вода, Филип Темелковски денеска се сретна со амбасадорот на Унгарија, Ласло Дукс и со делегација од Амбасадата и Здружението на Унгарците во Македонија. 
 
Корисниците од улицата „Пушкинова“ во општина Кисела Вода изутринава од 8:30 часот ќе имаат прекин во водоснабдувањето. 
 
Општина Кисела вода во соработка со Асоцијацијата за детски дијабетес на Македонија-Баланс МК, го започна проектот за едукација на воспитно-згрижувачкиот персонал во детските градинки на територијата на општината. Едукативниот проект е веќе во тек, а со него предвидено е да се опфатат 150 воспитувачки и негователки од вкупно 13 објекти на градинките во Кисела вода.
 

Едукативни работилници за дијабетес низ градинките

Едукативни работилници за дијабетес на воспитно-згрижувачкиот персонал во градинките, а во насока на што поквалитетно згрижување на дечињата со дијабетес кои ги посетуваат, се одржуваат во објектите во состав на градинката „8 Март“.
 
Дваесет и шестгодишна жена синоќа во нејзниот дом во скопската населба Кисела Вода, била повредена при обид за грабеж од страна на две непознати лица. 
 
Во наредните 10 дена семејства во социјален ризик на територија на општина Кисела Вода ќе добијат по два кубни метри огревно дрво кое ги доделува Општината.
 

Во општина Кисела Вода собрани 30 тони смет

Триесет тони смет е собран на територија на општина Кисела Вода во акцијата за расчистување на тревните површини, парковите и улиците.
 

Општина Кисела вода собра 7 тони смет

Продолжува акцијата на локалната самоуправа за расчистување на сметот во општина Кисела Вода.
 
Во Кисела Вода продолжува акцијата за чистење на сметот во сите месни и урбани заедници. Од општината информираат дека денес се чистат урбаните заедници „Црниче“ и „Расадник“, а кон почетокот на следната недела акцијата ќе продолжи во урбаната заедница „Бирарија“ и во месната заедница „Пинтија“. 
 
Општина Кисела вода донесе одлука за донирање на дрва за огрев на еднородителските семејства и семејствата приматели на социјална помош. Од денеска во наредните пет работни дена заинтересираните ќе имаат можност да аплицираат за дрва во месните и урбаните заедници во општината, каде што ќе можат и да се информираат околу потребната документација.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени. | Мапа на сајтот | RSS |