Гвардиола би можел да ги напушти Манчестер сити

Пеп Гвардиола летово би можел да ги напушти Манчестер сити, пишува „Дејли Мејл“.

 

Тренерот минатата година го потпиша нов договор со важност до 2021 година, меѓутоа во договорот постои клаузула која Гвардиола може да ја активира ова лето. Не е познато само колкав е износот што треба да биде платен за да може Гвардила да го напушти клубот.

 

Тренерот ќе реши дали ќе остане на „Итихад“ откако клупските челници неколку пати потенцираа дека сакаат Гвардиола да остане до истекот на договорот.

 

Доколку остане до 2021 година во Сити тоа ќе биде најдолг ангажман на Гвардиола во некој клуб.

 

Во Барселона се задржа четри години, а пота три години работеше во Баерн. Со Барселона освои три трофеи во Ла Лига и два во Лигата на шампионите, а со Баерн три пати бил шампион на Германија.

 

Во Манчестер сити е од 2016 година, во првата сезона го освои третото место, а потоа два пати ја освоил титулата.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.