РЕЦЕПТ: Пилешки ролнички

Вкусни пилешки залачиња во тесто …
 

Алигатори шетаат по улиците на Флорида

Познато е дека алигаторите можат да се најдат практично насекаде на Флорида. Но, сега, овие предаторски влекачи ги презедоа градовите во државата, според информациите по социјалните мрежи.
 
Француско семејство фатено со 40 килограми песок од Сардинија во багажникот на автомобил може да добие до 6 години затвор, пренесуваат светските агенции.
 

На Исланд се одбележа првата „смрт“ на глечер (ФОТО)

Исландската влада официјално ја објави првата „смрт“ на глечер на земјата. На церемонијата присуствуваше и премиерот Кетрин Jacејкобсотир, јавија медиумите.
 
СВР-Битола информира дека во текот на вчерашниот ден, при сеча на дрва во ресенското село  Брајчино, животот го загубил 27 годишниот И.С. од Скопје.
 
Денеска е Преображение, според народното верување денеска за прв пат се бере грозје, вели за МИА Томе Крстевски, кустос етнолог од кавадаречкиот музеј.
 
Велат, детето се раѓа како бел лист и што ќе се пишува на него зависи од родителите и околината. Но, понекогаш времето со себе носи промени кои влијаат на однесувањето на децата многу повеќе од секој родител на овој свет.
 
Во близина на областа Радиме, кај Валона, во рибарските мрежи денеска e уловена ајкула долга 1,5 метaр.
 

Физичка пресметка меѓу четворица дебрани

Четворица дебрани синоќа физички се пресметувале при што двајца се здобиле со фрактури и биле  пренесени во здравствените установи во Дебар, а потоа во Охрид.
 

Магијата од домашниот сапун на баба Олга

Таа има 81 година и во многу нешта се разликува од останатите припаднички од понежниот пол на нејзина возраст.
 
Во гаража позади Основниот суд во Струмица избувна пожар при што се слушаат силни пукотници и се издига голем чад. На местото на  пожарот се две противпожарни возила и десет пожарникари на ТППЕ Струмица кои се обидуваат да го изгаснат пожарот.
 
Летото и летните горештини се период во кој граѓаните треба да бидат особено внимателни при изложување на сонце поради опасноста од топлотен бран, но не ретко, треба да се внимава и на се почестата појава на разни влекачи, пред се змии и домови, кои се населуваат и во урбаните средини. И не само во урбаните средини,туку и во домови на некои граѓани, за каква што случка ни раскажа Миодраг Миленковски од Крива Паланка.
 
Во тешка сообраќајна несреќа што се случила утринава на регионалниот пат Пробиштип-Круиште во близина на селото Бучиште, на самото место загина 18-годишно момче со иницијали В.Ј. од  Кочани, кое управувало со автомобил марка „сеад толедо“ со кочански регистарски таблички. Во возилото имало уште четворица сопатници на возраст од 18 и едно на возраст од 17 години кои се повредени, од кои двајца се со тешки телесни повреди.
 

Двајца приведени заради поседување марихуана

Двајца жители на гостиварското село Чегране се приведени откако при претрес кај нив е најдено ќесе со марихуана.Според СВР Тетово, полициски службеници, вчера околу 15:45 часот, во гостиварското село Чегране ги лишиле од слобода 21-годишниот Ш.А. и 24-годишниот Е.А., жители на ова село.
 

Шест лица во Тетовско приведени поради дрога

Полицајци од Тетово нашле кокаин кај три лица, а притоа едниот од нив се обидел да ја фрли дрогата и нападнал еден од службениците. Настанот се случил синоќа околу 21 часот на улицата „Димо Гавровски-Кара“ во Тетово.
 
Сеат Кочан, кој е правосилно обвинет во случајот „Труст“, до СЈО доставил ново барање за одлагање на издржувањето на казната затвор, поради здравствени причини.
 

Девојче од село Бардовце се удавило во семеен базен

Осумгодишно девојче од скопското село Бардовци доцна синоќа се удавило во базен од семејната куќа.
 
Полицајци од Тетово наишле на тепачка, па кога ги спречувале и приведувале учесниците биле нападнати. Таткото на приведените подоцна продолжил со агресивното однесување и во полициската станица.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.