All for Joomla All for Webmasters
Малолетна кавадарчанка била обљубена од малолетен роднина, информацијата ја потврди Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.
 
За значењето на книгите и придобивките од читањето се зборувало многу и тоа на сите ни е добро познато. Книгите се од најголемо значење во формирањето на личноста на детето, во овој случај лектирите.
 

УХМР: Од утре до сабота топло и нестабилно време

 Под влијание на топла и нестабилна воздушна маса од Медитеранот од утре до сабота следува период на топло време со значителен пораст на температурата на воздухот, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.
 
Законската регулатива во однос на безбедноста и здравјето при работа е релативно солидна.
 
Цената на свинското месо на македонскиот пазар нема да се зголеми за Велигден и Први мај, објави Групацијата на одгледувачи свињи.
 
На 30 април истекува крајниот рок за доставување на претпополнета Годишна даночна пријава за утврдување на персонален данок на доход за 2018 година до граѓаните од страна на Управата за јавни приходи (УЈП), а активноста за генерирање и доставување на претпополнета Годишна даночна пријава е во тек. Даночните обврзници – физички лица кои се регистрирани на системот „е-Персонален данок“ преку своите кориснички профили може да извршат увид во Годишните даночни пријави, информира УЈП.
 
До 30 јуни годинава Министерството за одбрана треба да ги реализира подготовките за мултилатералните консултации со НАТО за финализирање на PARP Проценката 2019, одлучи Владата на седница.
 
Крушево обезбеди нова опрема за вработените во територијалната противпожарна единица. Новата опрема ќе ја замени истрошената која беше минимално надградена минатата година.
 
Министерството за внатрешни работи соопшти дека по добиени две пријави (и од едната и од другата страна), полициски службеници денеска се упатиле во седиштето на Исламската верска заедница на Бит пазар и на лице место не било констатирано нарушување на јавниот ред и мир.
 
Едно општество за сите и евроатлантско интегрирање, а не изолација и поделби. Тоа е мојот концепт. Доста ни е од 30 години транзиција, од мрачниот тунел на криминалот и од режимот на фамилијата, рече кандидатот за претседател поддржан од СДСМ Стево Пендаровски, на вечерашната средба со граѓаните во Тетово.
 
Мора да ставиме крај на просечноста во политиката оти нашиот живот веќе зависи од политичките одлуки. Се ова што се случуваше изминатите 30 години кога се клонираа луѓето, како киборзи станаа политичарите и ги клонираа себеси сличните. Мислам дека треба да си заминат и да почнеме една нова пролетно ореинтирана политика која ќе ги разбуди најумните и најкритичните. Се надевам дека можам тоа да го сторам, изјави кандидатката за претседател, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова која вечерва имаше средба со младите во Скопје.
 
Една третина од жените веруваат дека нивната припадност е да имаат деца и да се грижат за домот и семејството а на заден план им е заработувачката, додека мнозинство од жените, 52,8 отсто, се согласуваат дека домаќинските обврски ги спречуваат да работат надвор од домот. Ова го посочи Весна Ивановиќ, раководителка на канцеларијата на „UN Woman“ во Скопје на денешната промоција на видео кампањата „Дали знаеш?“ изработена од Хелсиншкиот комитет за човекови права. Видеото е во рамките на проектот „Жените имаат права“, а е финансиран од Европската унија „UN Woman“.
 
Техничкиот факултет-Битола и Институтот за комуникациски студии-Скопје, денеска презентираа мерки за редукција и контрола на бучавата предизвикна од патниот сообраќај во Скопје и во Битола.
 
Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски"  денеска го одбележa Светскиот ден на книгата и авторското право, за кој годинава светската порака ја напиша генералниот директор на УНЕСКО Одре Азуле, а националната порака – режисерот Милчо Манчевски.
 
Целодневна интерактивна програма со алтернативни предавања, работилници, саем за вмжрежување на младински и студентски организации и креативни активности денеска понуди Младински образовен форум (МОФ) на Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје во рамки на седмото издание на настанот „Станица: Студентска7.0“. Ова е еден од настаните со кои годинава Младински образовен форум го одбележува 20 роденден.
 
Зајакнување на мобилните тимови кои ќе прават мапирање на најфрекфентните локации каде има деца кои питачат, а полнолетните членови ќе ги активираат како баратели на работи и ќе работат на нивно вклучување во мерките за доквалификација и прекфалификација, имаат за цел обуките што ги спроведува Министерството за труд и социјална политика во соработка со Меѓуопштинскиот центар за социјални работи Скопје, Црвен крст и УНИЦЕФ.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против жител на село Пелинце, Општина Старо Нагоричане, поради постоење сомнение дека сторил кривичното дело – ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем.    
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.