Симптоми и совети во раните фази од бременоста

Колку и да звучи изненадувачки, жената воопшто не е бремена во првата недела од бременоста. Бидејќи овулацијата и зачнувањето всушност тешко се одредуваат, а физичките знаци на менструацијата е многу полесно да се утврдат, повеќето акушери ја сметаат бременоста од првиот ден од последната менструација. Според лекарите и класификацијата на бременоста по недели во првата недела од бременоста, вие всушност имате менструација и сè уште не сте бремени. Вие всушност нема да го зачнете вашето бебе до втората или третата недела од бременоста, во зависност од должината на вашиот циклус.
 
Премореноста од работа од 2022 година ќе се смета за болест од ранг на настинката и слични заболувања поради кои треба да се посети доктор, да се утврдат симптоми и да се добие препишана терапија, соопшти Светската здравствена организација на собирот во Женева.
 
Преголемото внесување на кофеин кај децата, како и кај возрасните лица, може да предизвика вознемиреност и нервоза, пречки во варењето и болка во стомакот, главоболка, тешкотии во концентрацијата и спиењето, забрзана работа на срцето и низа други симптоми.
 
Штитната жлезда произведува хормони кои се клучни за метаболизмот и активноста на мозокот, а неурамнотежената работа на тироидната жлезда може да предизвика многу здравствени проблеми.
 

Диети препорачани од СЗО

Стручни лица од Светската здравствена организација, анализирале 41 режим на исхрана, па направиле листа на најдобрите диети.
 
Со цел да се промовира потрошувачката на здрава и традиционална храна, романската Влада одлучи да ја намали стапката на ДДВ од девет на пет проценти.
 
Русите сметаат дека овесот или зобот е храна на царевите.
 
Овој пијалок е лесен за подготовка, а вкусот е волшебен. Идеален е за намалување на пролетниот умор.
 

10 заповеди за трајно слабеење

Брзите диети се добар избор кога сакате да се ослободите од 2-3 килограми што ги имате здобиено во текот на зимата, пред да отидете на море, но тие често имаат јо-јо ефект и на крајот завршувате уште подебели отколку што сте биле порано.
 
Нашето тело е дизајнирано на фантастичен начин. Во него има милиони процеси. Ако нешто необично се случува, ќе мора да го анализирате, бидејќи вашето тело испраќа сигнали за тоа што се случува со него.
 

Тридневна диета со туна

Доколку добивте некој килограм повеќе за време на празниците, и сакате за брзо време да се ослободите од нив, ние ви нудиме брза диета од туна.
 
8 видови храна која треба да се јаде секој ден:
 
Прескокнувањето на појадокот носи зголемен ризик од смрт од срцеви заболувања, посочува ново американско истражување, спроведено на ниво на цела држава.
 

Намирници кои го регулираат шеќерот во крвта

Општопознато е дека слатките искушенија не се за луѓето кои страдаат од дијабетес, па дури и за оние кои не се заболени, но имаат високо ниво шеќер во крвта.
 
Американски научници со помош на ХИВ вирусот развија терапија за лекување и на најтешки видови намален имунитет, така што по терапијата осум бебиња сега имаат целосно функционален имун систем, објави „Њу Ингланд Медисин Џурнал“.
 

Пет совети за поздрав дигестивен систем

 Многумина својот режим на исхрана го дефинираат според саканата фигура и форма, други пак, си поставуваат ограничувања поради религиозни причини, а на трети воопшто не им е грижа како и со што сè се хранат.
 
Која е здравата алтернатива на антибиотиците? Што може да направите за да ја спречите појавата на инфекции или да оздравете без потенцијално сериозни нус-појави кои бараат употреба од антибиотици?
 
Голем број холивудски ѕвезди, меѓу кои и Џенифер Анистон и Викторија Бекам, со години тврдат дека нивната убавина и здравје е благодарение на еден производ.  
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.