Вест хем ќе имаат поголем стадион од Арсенал и Челси!

„Лондон стадионот“ на Вест хем ќе го помине „Емирати“ на Арсенал како втор најголем премиерлигашки стадион во британската престолнина, откако добија дозвола да го зголемат капацитетот на 62.500 седишта.
 
САД објавија дека го издале својот прв пасош со ознака на родот „Х“ на лице кое не се препознава себеси во традиционалниот „машки“ или „женски“ избор, во согласност со ветувањето на претседателот Џо Бајден дека повеќе ќе ги земе предвид правата на сексуалните малцинства.
 
Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска на Белградскиот безбедносен форум зборуваше на панелот „Берлински процес – Што следи?“. Дискусијата се фокусираше на целите на придонесот на Берлинскиот процес во одржувањето на темпото на реформскиот процес во регионот во контекст на европската интеграција, но и во поконкретните области на регионална соработка, со цел да се развијат идните модалитети за негово оптимизирање во светло на случувањата на динамичната европска сцена.
 
Петре Шилегов потрошил 420.000 евра за набавка на мрежна инфраструктура и ИП-телефонија за потребите на Градската куќа на ул. Лазар Личеноски бб, која истиот ја продаде, изјави Сергеј Попов, претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ.
 

Австралиецот е прв геј активен професионален фудбалер

Австралискиот фудбалер Џош Кавало стана првиот активен професионален фудбалер кој откри дека е хомосексуалец, барајќи промена за приемот на сексуалноста во фудбалот и добивајќи поддршка од повеќе клубови и фудбалери.
 
Можноста што ја имавме ние, гледачите, да поразговараме со актерот и режисер Ѓорѓи Јолевски непосредно по изведбата на неговата (и Бекетова) претстава „Последната лента на Крап“ во Македонскиот народен театар ни покажа колку е важен живиот и отворен разговор за уметноста денес и како се преплетуваат уметничката креација и човечката егзистенција.
 
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска во општина Радовиш го посети згрижувачкото, еднородителско семејство на Наталија Гура. Наталија згрижува две малолетни дечиња, братче и сестричка, кои се на пет и шестгодишна возраст.
 
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 187, Куманово – 37, Kрива Паланка - 22, Штип – 20, Велес и Кавадарци – 19, Битола – 17, Тетово и Кочани – по 16, Прилеп – 15, Охрид, Струмица и Гевгелија – по 9, Неготино и Ресен – по 7, Берово – 5, Свети Николе – 4, Кичево, Радовиш и Пробиштип – по 3, Струга, Делчево, Валандово, Кратово, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 2, Виница, Пехчево и Дојран – по 1.
 
В недела на локалните избори во Куманово има само еден социјалдемократски кандидат, тоа е Оливер Илиевски, истакна на денешната прес-конференција Мартин Костовски, пратеник и претседател на кумановскиот огранок на СДСМ.
 
„Билд“, објавува делови од книгата на најпознатиот германски менаџер, Фолкер Штрут. Книгата „Моите потези“, наскоро ќе се најде во продажба.
 

Полска казнета со милион евра дневно поради спорот со ЕУ

Судот на правдата на Европската Унија објави дека ѝ наредил на Полска да плаќа глоба од милион евра дневно поради тоа што не го суспендирала Дисциплинскиот совет на Врховниот суд. Полска е во долготраен спор со Брисел за судските реформи, кои, според европските служби, ја поткопуваат независноста на судовите.
 
Со добивањето на уверението од страна на Општинската изборна комисија, новиот градоначалник Александар Стојкоски на општина Ѓорче Петров го презеде и кабинетот. Претходно, уверенијата ги добија и избраните советниците.
 
Македонскиот полициски синдикат преку соопштение ги повика своите членови да не се ставаат во функција на политичките партии.
 
Можностите за унапредување на соработката во сите области, а особено во борбата против организираниот и прекуграничниот криминал, беа во фокусот на денешната средба на јавниот обвинител на Република Северна Македонија, Љубомир Јовески, со Иван Гешев, главен јавен обвинител на Република Бугарија.
 
Општина Кисела Вода доби нов градоначалник. Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ денеска ја презеде градоначалничката функција од досегашниот градоначалник Филип Темелковски, кој воедно беше негов противкандидат на овие локални избори. При примопредавањето Темелковски му честита и му посака среќа и успех со раководењето на општината во наредниот четиригодишен период.
 

Премиера на балетската претстава „Жизел“

На сцената на Националната опера и балет, на 30 октомври, со почеток во 20 часот, по 22 години, со обновена верзија ќе се одигра балетската премиера „Жизел“.
 
Кога Меган го роди Арчи, сите беа убедени дека тој ќе ја добие титулата според обичајот на кралското семејство, но тоа не се случи. Тогаш почнаа разни шпекулации, а сега се знае вистинската причина.
 
Третина од најчестите летови во ЕУ може да се заменат со возење со воз кое трае помалку од шест часа, а забраната за такви летови ќе заштеди 3,5 милиони тони јаглероден диоксид, објави денеска „Гринпис“.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.