Хари и Меган - најинтересните ѕвезди на интернет

"Time" ги претстави највлијателните и најинтересни личности на интернет во изминатава година.
 
Законите за медиуми не му даваат надлежност на регулаторот да го испитува потеклото на капиталот, велат од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ)  во реакција на денешното соопштение на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ).
 
Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.
 

ПСЖ главен кандидат во трката за Роуз

Париз Сен Жермен ја води трката на клубови кои сакаат да го потпишат Дени Роуз од Тотенхем.
 
Оваа болест уби повеќе од 1600 луѓе во Конго.
 
 Град Скопје преку соопштение реагира на, како што се посочува, лагите изнесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на која го обвинуваат Градот за фрлање шут во населено место „Кирил Петрушевски“, кај поранешната депонија Вардариште.
 
Во текот на следните три дена гејмери, графички дизајнери и уметници со десет ментори од Бирото за развој на образованието, академици и едукатори од предучилишно образование и од основно образование ќе работат на заедничко создавање електронски игри за поттикнување на учењето преку игра.
 

Фиорентина заинтересиранa за Љоренте

Фиорентина сака да го потпише поранешниот напаѓач на Тотенхем Фернандо Льоренте, според Скај во Италија.
 
Приходите во минатата година во Буџетот се реализирани во согласност со очекувањата. Расходите се извршувале редовно и навремено, а дефицит бил помал од проектираниот и изнесува 1,8 отсто од БДП, изјави заменик-министерката за финансии Ширет Елези, образложувајќи ја Завршната семетка на Буџетот за 2018 година што денеска беше на дневен ред на собраниската Комисија за финансирање и буџет. 
 
Македонскиот претседател Стево Пендаровски потпиша укази за разрешувања, поставувања и отповикувања во Армијата на Република Северна Македонија, со што постапи по одлуката на Државната комисија за спречување на корупцијата, која утврди дека поранешниот шеф на државата Ѓорге Иванов со донесените укази за поставувања во Армијата на 25 февруари 2019 година, за време на изборниот период, сторил дејствија што се забранети за време на изборниот процес и со тоа ја прекршил одредбата од членот 8-а, став 1, алинеја 2 од Изборниот законик и одредбата од членот 34, став 1, алинеја 2 од Законот за спречување на корупција и судир на интереси.
 
 Со многу забава, штандови за дегустација на познатиот пенлив пијалак и вкусна скара, со голем број познати изведувачи од земјава и од Регионот, со новини и во сигурна атмосфера вечер во центарот на Прилеп официјално ќе биде отворена 17-тата по ред голема летна манифестација „Пивофест 2019“.
 

Жителите на Карпош на средба со претставници од МВР

 Жителите на Општина Карпош од урбаните заедници „Влае 1“ и „ Влае 2“ вечер, во 20 часот, на плоштадот „ Делфина“ ќе имаат средба со претставници од Министерството за внатрешни работи.
 
Во јавноста почна да се актуелизира и шири стара вест, која не е вистинита и е изјава на претседателот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, објавена во април годинава како нова вест, дека наводно во Министерството за здравство како советник работи поранешниот министер за здравство Никола Тодоров.
 
Поминаа три дена, а од Катица Јанева ниту трага, ниту глас. Три дена не доаѓа на работа. Три дена се крие и бега од одговори и одговорност. Платата тешка илјадници евра и стигнува на сметка, а нејзе ја нема. Кружат информации дека заминала од Македонија. Ова сигурно не е право и правна држава. Наместо да одговара пред законите, таа продолжува да ги влече конците, да овластува обвинители и да потпишува акти на СЈО.
 
Последните случувања во врска со случајот „Рекет“ не треба да имаат последици врз европерспективите на земјава, смета мбасадорот на ЕУ Самуел Жбогар. Напротив, како што вели, активностите што ги презема Јавното обвинителство претставуваат функционирање на владеењето на правото.
 
Обезбедување и промовирање целосно остварување на човековите права и основни слободи на сите лица без каква било дискриминација, вклучително и врз основа на попреченост и родов идентитет и пол, забрана на дискриминација во обезбедувањето на правата на пациентите содржани во законот и унапредување и заштита на нивните права со нивно активно вклучување во комисиите за унапредување на правата на пациентите во општините, се целта на измените и дополнувањата во Предлог-законот за заштита на правата на пациентите, за кој членовите на собраниската Комисија за здравство денеска на седница констатираа дека е прифатлив и може да се даде на натамошно читање.
 
Товарен воз денеска предизвикал пожар близу железничка пруга од Дуброво до Демир Капија, најверојатно поради искрење при движење, изјави за МИА Иле Илиев, командир на Територијалната противпожарна единица од Неготино.
 
Минатата недела во Агенцијата за управување со одземен имот стаса правосилна пресуда во врска со одземениот имот на Трансмет и Сеат Кочан. Изготвени се 26 решенија за префрлање на одземениот имот на име на Агенцијата. Од нив 23 имоти се чисти, а три се под залог. Исто така, има и 204 возила, за кои сега се проверува дали се дадени под залог, изјави денеска Директорот на Агенцијата за управување со одземен имот Фатон Асани.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.