Еден месец од првиот потврден случај и 21 ден по првиот смртен случај, во Словенија бројот на заболени од коронавирус е 934, а на починати е 22. Направени се 25.921 тестови.
 
Европската комисија (ЕК) ги прифати барањата од земјите-членки на Европската унија (ЕУ) и од Велика Британија да го суспендира данокот на додадена вредност (ДДВ) и царинските давачки за увоз на медицински помагала и заштитни средства за сузбивање на пандемијата на коронавирус.
 

Шпанија ја продолжи вонредната состојба

Владата на Шпанија објави продолжување на вонредната состојба за дополнителни 21 дена откако бројот на заразени со коронавирус достигна околу 120.000.
 
Австрија бележи значително забавување на растот на бројот на заразени со коронавирус, соопшти австрискиот министер за здравство, Рудолф Аншобер.
 
Во изминатите 24 часа во Србија се потврдени 148 нови случаи на коронавирус, и уште пет починати, вкупно 44 досега. Од почетокот на епидемијата се регистрирани 1.624 заразени.
 

Празните улици и плоштади во Рим низ фотографии

Вообичаено преполниот Рим изминативе недели има сосема поинаков лик.
 

Излекуван најмладиот пациент со коронавирус во Италија

Најмладиот пациент заразен со вирусот Ковид-19 во Италија, едногодишно дете, е излекуван.
 
Шпанската полиција уапси маж во Мадрид, кој се шетал на сред улица гол до половина и вооружен со два мечеви.
 
Моментално нема докази дека ковид-19 се пренесува преку храна. Меѓутоа вирусот може да живее на површините, вклучувајќи ја амбалажата на храната, дури и до неколку дена. Затоа последниве денови се повеќе на интернет се појавуваат снимки и совети како да се дезинфицираат не само амбалажите на производите туку и самите производи. Колку ова е навистина потребно?
 
Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од пандемијата на коронавирусот.
 
Во Шпанија во изминатите 24 часа од коронавирус починале 809 лица, со што вкупниот број на жртви порасна на 11.744, соопшти министерството за здравство.
 
Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина еден милион. Утрово бројот изнесува 1.099.711.
 
Лицата со дијабетес може да имаат тешки симптоми и компликации во тек на инфекцијата со Ковид 19, но доколку дијабетесот е добро контролиран, тогаш ризикот за сериозни компликации е сличен како оној кај општата популација, укажуваат од Универзитетската клиника за ендокринологија.
 
Во писмо до американските власти, претседателот Доналд Трамп вчера најави дека ќе го разреши од функцијата генералниот инспектор на разузнавачките служби, Мајкл Аткинсон.
 
Улиците во градот Гвајакил, Еквадор се пусти, можат да се видат малку луѓе, а се полни со тела од мртви луѓе, кои починале од коронавирус.
 

Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус, изјави претседателот Доналд Трамп, додавајќи дека и самиот тој не ги носи.
 

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време, Кина им оддаде почит на сите луѓе кои ја загубија битката со смртоносниот вирус.
 

Короната за еден ден однесе 766 животи во Италија

Покрај тоа, евидентирани се и 4.585 новозаразени, што е помалку во споредба со ден претходно, со што продолжува трендот на благ пад на бројот на нови случаи на инфекција.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.