All for Joomla All for Webmasters

Русија доби и втора жена-милијардерка

Сопственичката на интернет-мрежата за размена на стоки Вајлдберис, Татјана Бакалчук стана втората жена-милијардерка во Русија, јави „Форбс“.
 

Макрон ја брани европската аграрна политика

Претседателот на Француската републиката ќе го помине денот на салонот за земјоделство каде пред бројните изложувачи на „Најголемата фарма" на Франција ќе се обиде да ги претстави европските предизвици во аграрната политика, јавува дописникот на МИА.
 

Данска ќе гради девет вештачки острови

Данската Влада го објави својот мегаломански план за изградба на девет вештачки острови на територијата на Копенхаген, кои треба да генерираат обновлива енергија.
 

Во Индија 89 лица починаа од илегален алкохол

Најмалку 89 лица починаа откако се пиеле токсичен, домашно произведен алкохол, во североисточниот дел на индиската држава Асам, а околу 200 други се хоспитализирани, изјави денеска официјален претставник на индиската Влада.
 
Околу 50 вработени во американскиот информатички гигнат „Мајкрософт" го повикаа раководството на компанијата да се откаже договорот со Армијата на САД за доставување на технологија за виртуелна реалност, јави Би-Би-Си.
 

Делови од Балканот зафатени од урагански ветер

Делови од јужна Босна и Херцеговина и Хрватска, како и Црна Гора и Косово минатата ноќ беа зафетени од силен ветер, што дуваше со брзина и до сто киломатри на час, предизвикувајќи значителни материјални штети.
 
Владата лојална на венецуелскиот претседател Николас Мадуро нареди делумно затворање на границите на Венецуела, само неколку часа пред почетокот на реализацијата на американскиот план за влез во земјата на камиони со хуманитрана помош.
 

Трамп ја номинира Кели Крафт за нов амбасадор на САД во ОН

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа соопшти дека ја предлага амбасадорката на САД во Канада, Кели Крафт за нов постојан американски претставник во ОН.
 

„Франкфуртер Рундшау": ЕУ и САД договорија поделба на Косово

ЕУ и САД го усогласија текстот на договорот за решевање на косовското прашање, кој предвидува поделба на Косово и размена на територии меѓу Белград и Приштина, тврди германскиот весник „Франкфуртер Рундшау".
 
Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа најави дека ќе стави вето на резолуцијата, што евентуално би ја усвоил Конгресот на САД на предлог на демократите, за суспензија на вонредната состојба што тој ја прогласи во земјата, во обид да обебзеди средства за изградба на ѕидот на границата кон Мексико.
 
Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека со шефот на руската држава Владимир Путин може да се разговара само од позиција на сила.
 

Серија пожари во Далмација

Реонот на Далмација минатата ноќ беше зафатен од силен и сув ветер, што доведе до избувнување на неколку пожари во близина на Сплит, Макарска, Солин и Задар.
 

Нови протести „Еден од пет милиони" ширум Србија

Во повеќе градови ширум Србија синоќа се одржаа протести под мотото „Еден од пет милиони", од кои е побрана оставка на српскиот претседател Александар Вучпќ и Владата, еднакви можности за сите и решавање на комуналните проблеми.
 

ОН: Околу 2,7 милиони луѓе ја напуштиле Венецуела од 2015 година

Околу 2,7 милиони луѓе ја напуштиле Венецуела од 2015 година, соопшти денеска Организацијата на Обединетите нации, предупредувајќи дека масовното иселување ќе продолжи во услови на политичка и економска криза.
 

Над 40 работници во Индија починаа од отровен алкохол

Повеќе од 40 работници на плантажа за чај во Индија починаа како последица на труење со отровен алкохол, произведен во домашни услови, соопшти индискиот министер за енергетика Тапан Гогои.
 
По скандалот со кражбата на оружјето од албанската поморска база „Пашалиман", ограбен и магацинот на Центарот за снабдување со технички материјал на Министерството за внатрешни работи на Албанија.
 
Лидерите на црногорските опозициски партии денеска на средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во Подгорица се заложија за формирање техничка влада, како единствен начин за изнаоѓање системско решение за проблемите во земјата.
 
Европската комесарка за трговија Сесилија Малмстром изјави дека има „целосна поддршка" од земјите членки на ЕУ, Унијата да возврати доколку американскиот претседател Доналд Трамп воведе царини за увоз на автомобили и автомобилски делови од Европа.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.