Италијанско дерби во Лига Европа, Милан против Рома

Вo 13.00 часот, во Нион се одржи ждрепката за Лига Европа. За трофејот кој минатата сезона го освои Севилја ќе се борат: Аталанта, Баер Леверкузен, Бенфика, Ливерпул, Милан, Марсеј, Рома и Вест Хем.

Дерби во четврт-финалето, Реал против Сити

Во седишето на УЕФА во Нион, се одржа ждрепката, по која ги добивме четвртфиналните двојки и полуфиналниот костур во Лигата на шампионите. Осум екипи останаа во трката за најпрестижната титула во клупскиот фудбал, три шпански (Реал Мадрид, Барселона, Атлетико Мадрид), по две англиски (Манчестер сити и Арсенал) и германски (Баерн Минхен и Борусија Дортмунд) и францускиот првак ПСЖ.

Игор Тудор се договорил со Лацио

Фудбаскиот клуб Лацио, во понеделникот остана без тренер, откако првиот човек Клаудио Лотито ја прифати оставката која ја поднесе Маурицио Сари. Викендов, против Фросиноне, Лацио ќе го предводи помошникот на Сари, Џовани Мартучиело.

Фудбалерите на Баер Леверкузен на нестварен начин изборија пласман во четвртфиналето во Лигата на конференции. „Фармацевтите“ губеа од Карабаг 0:2, на крајот славеа со 3:2. Два гола во судиското надополнување на времето постигна Патрик Шик.

Натпреварот помеѓу Чаир 2030 и МЗТ Скопје e прекинат на полувремето и веројатно нема да продолжи.

Дебакл на Динамо во Солун, ПАОК е во четвртфиналето

Фудбалерите на Динамо Загреб доживеаја тежок пораз во Солун, во Конференциската лига. ПАОК ги победи „модрите“ со 5:1 и со вкупен резултат 5:3 се пласираше во следната фаза.

Фудбалскиот клуб Ајакс во јуни ќе смени половина тим, бидејќи на трансфер листата ќе се најдат најмалку девет играчи, информира добро информираниот весник „Де Телеграф“.

Француските медиуми објавија дека постои можност Килијан Мбапе (25), Оливие Жиру (37) и Антоан Гризман (33) да бидат дел од олимпискиот тим.

Де Брујне повторно повреден?

Кевин Де Брујне не е во списокот за пријателските натпревари на Белгија против Ирска и Англија во март.

Ништо од Белгија, Свилар може да брани само за Србија

Миле Свилар може да брани само за репрезентацијата на Србија. Селектор на Белгија, Доменико Тедеско објави дека не смета на голманот на Рома.

Пикси ќе ја предводи Србија и по ЕУРО 2024

Селекторот на Србија Драган Стојковиќ ќе потпише нов договор со Фудбалскиот сојуз на Србија (ФСС).

Денвер Нагетс победија во Мајами со 100:88, во реприза на финалето од минатата сезона. Изминатата ноќ заврши серијата на Лука Дончиќ, кој имаше трипл-дабл на седум последовни натпревар, Василије Мициќ постигна личен рекорд, Сакраменто предводени од Домантас Сабонис славеа над ЛА Лејкерс, а ветеранот на Чикаго Демар Дерозан постигна 46 поени.

Облак: Имав среќа што одбранив два пенали

Голманот на Атлетико Мадрид, Јан Облак го однесе својот тим во четвртфиналето во Лигата на шампионите. Репрезентативецот на Словенија во пенал серијата ги одбрани ударите на Алексис Санчез и Дејви Класен. Атлетико по 120 минути игра победи со 2:1, а пенал серијата ја доби со 3:2.

Атлетико преку Интер до четвртфиналето во ЛШ

Јан Облак го однесе Атлетико Мадрид во чевртфиналето во Лигата на шампионите. „Јорганџиите“ го елиминираа Интер на пенали со 3:2, откако натпреварот по 120 минути заврши 2:1.

Арсенал, во драматичен натпревар, успеа да го елиминира Порто. „Топџиите“, ја добија пенал серијата со 4:2, откако по 120 минути голема борба резултатот беше 1:0. Леандро Тросар во 41.минута ја анулираше предноста на Порто од првиот натпревар.

Фудбалерите на Арсенал се пласираа во четвртфиналето во Лигата на шампионите. Арсенал во реваншот го победи Порто по изведувањето пенали со 4:2, откако по 120 минути игра резултатот беше 1:0.

УЕФА целосно ќе ја компјутеризира ждрепката за ЛШ

УЕФА е принудена речиси целосно да ја „компјутеризира“ ждрепката во Лигата на шампионите. Имено, од следната сезона најпресрижното светско клупско натпреварување ќе се игра во проширено издание со 36 клубови, во лига систам.

Барселона преку Наполи до четвртфинале во ЛШ

Барселона го победи Наполи со 3:1 и по пауза од четири години избори место во четвртфиналето во Лигата на шампионите.