Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ по олимпиското „фијаско“ во Токио, каде што загуби во борбата за бронза во сингл и воопшто не се појави во борбата за бронза во мешани двојки, има нова цел – Олимпијадата во Париз за три години.

Шпанската Ла лига успеа да добие финансиска инјекција од 2.7 милијарди евра по склучувањето на договорот со американската „ЦВЦ Капитал партнерс“, што во исто време е одлична вест за Барселона, која се обидува да го комплетира новиот договор на Лионел Меси.

Стојановиќ не му се лути на Ѓоковиќ: Беше чест

Српската тенисерка, Нина Стојановиќ, очигледно не жали што пропушти шанса да се бори за олимписка бронза, откако Новак Ѓоковиќ се повлече од мечот по неговиот пораз во мечот за третот место во сингл, туку вели дека била вистинска чест да се дели теренот со светскиот број 1.

Ериксен ги посети колегите во Интер

Данскиот ас Кристијан Ериксен денеска се врати во Сунинг тренинг-центарот во Апијано Џентиле, каде што се сретнал со вработените во Интер, со новиот тренер Симоне Инзаги и со своите соиграчи.

Де Грас ги победи Американците на 200 метри

Андре Де Грас, на 200 метри, на тронот го наследи Усеин Болт. Канаѓанецот во финалето успеа да го освои златниот медал пред американските спринтери.

Лејкерис го отпуштија Морис и му врачија отказ на Мекини

Лос Анџелес Лејкерс, се најактивната франшиза на трансфер-пазарот, во НБА лигата, во изминатите два дена.

УЕФА ќе ја казни Англија

Европската фудбалска унија (УЕФА) покрена постапка против Фудбалската асоцијација на Англија (ФА), поради однесувањето на навивачите во финалето на Европското првенство. Финалниот меч се одигра на 11.јули, на стадионот Вембли во Лондон.

Соиграч на Пандев се пресели кај Мурињо во Рома

Узбекистанецот Елдор Шомуродов пристигна во Рома. За соиграчот на Горан Пандев во Џенова, Рома плати 17,5 милиони евра. Преку бонусите, Џенова може да заработи уште 2,5 милиони евра.

Двократниот МВП на НБА лигата и трикратен шампион Стеф Кари се договори за продолжување на договорот со Голден Стејт вориорс на четири години, вреден 215 милиони долари, со што стана првиот кошаркар во историјата со два договори од над 200 милиони долари.

Светот на атлетиката се уште е во шок по неверојатната трка на 400 метри со пречки, на Олимписките игри во Токио. Карлстен Вархолм. Норвежанецот го собори сопствениот светски рекорд.

Данска за едно полувреме ја реши Норвешка

Ракометната репрезентација на Данска го продолжува походот кон одбрана на олимпиското злато од Рио де Жанеиро. Данците, во скандинавското четврт-финале, ја победија Норвешка со 31:25 (13:12).

Фабињо потпиша нов петгодишен договор со Ливерпул

Бразилецот Фабињо на долги патеки се обврза кон Ливерпул, откако потпиша нов петгодишен договор со „црвените“.

Злато и сребро за Кина, бронзата на греда за Бајлс

Најдобрата гимнастичарка на денешницата, Симон Бајлс, без златем медал ќе замина од Токио. Американката која на Олимписките игри се соочи со сериозни ментални проблеми, реши да настапи во финалето на греда. На крајот Бајлс го освои бронзениот медал.

Откако претходните две сезони беше критикуван откако се појави на подготовките на Реал Мадрид со вишок на килограми, овојпат Еден Азар пријатно ги изненадил сите во „кралскиот“ клуб со својата форма, јавува „Марка“.

Илејн Томпсон од Јамајка ја потврди доминацијаѕа во спринтерските дисциплини. На златниот медал на 100 метри, таа му го придодаде и најсјаното одличје во трката на 200 метри.

Шведскиот ас Арманд „Мондо“ Дуплантис уште еднаш покажа дека е најдобриот натпреварувач во скок со стап на денешницата, стигнувајќи лесно до олимпиското злато со прескокнати 6.02 метри, по што имаше три интересни обиди да го подобри својот светски рекорд  (6.18) и беше блиску до 6.19 метри.

Обвинувањата за мамење и лошите односи меѓу данскиот и британскиот велосипедски тим завршија со контроверзен судир и елиминација на британскиот тим од пурсуит финалето.

Муса Евлоев го освои 13-тиот златен медал за Русија на Олимпијадата во Токио, откако во финалето во борење грчко-римски стил во категоријата до 97 килограми го победи Ерменецот Артур Алексанјан, кој по мечот ги обвини судиите за „местенка“.

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.