Развојна банка на Северна Македонија АД Скопје,започна со одобрување на кредитни барања за третата бескаматна кредитна линија со грант компонента, која се реализира со финансиска поддршка од Европската Унија, преку активноста ЕУ за Отпорност од ИПА програмата.
 
Економските мерки за поддршка на стопанството и намалување на штетните последици од кризата потребно е да имаат континуитет, бидејќи само така може да се одржи економската активност на што поголем број правни субјекти и да се избегне загубата на работни места.
 
Дирекцијата за технолошко развојни зони – ТИРЗ во 2020 година исплати над 10 милиони и 600 илјади евра на 29 компании за реализација на нивните инвестиции во зоните.
 

Се зголемува цената на Еуросупер БС-95

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менуваат, односно остануваат на исто ниво како што биле утврдени со одлуката од 28.12.2020 година.
 
За вкупно 125 компании кои од март до декември добиле финансиска помош за исплата на плати од државата во висина од речиси два милиони денари се поднесени кривични пријави од Управата за јавни приходи до Основното јавно обвинителство, информираше директорката на УЈП, Сања Лукаревска.
 
По консултациите со експерти од областа на енергетиката и правото, претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша указот за прогласување на законот за решавање на спорот помеѓу Владата и „Макпетрол“ по пат на спогодба, информираат од претседателскиот кабинет.
 

„To Montenegro“ нова црногорска авиокомпанија

Црногорската влада денеска ќе започне со процесот за основање на нова авиокомпанија, изјави министерот за капитални инвестиции Младен Бојаниќ и додаде дека новата компанија ќе се вика „To Montenegro“.
 
Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој денеска на сметките на 8,780 лица исплати вкупно 377,7 милиони денари за „Ковид 19“ мерката за откупено грозје за винската индустрија.
 

„United Grоup“ ја купува бугарската „Нова“

United Group, водечкиот телекомуникациски и медиумски оператор во Југоисточна Европа, денес објави дека постигна договор за преземање на Nova Broadcasting Group, најголемата бугарска мулти-платформска медиумска компанија, од Advance Media Group.
 
На денешната прес-конференција на Инспекцискиот совет претседателката Магдалена Филиповска-Грашкоска потенцираше за интензивирање на активностите пред новогодишните празници и продолжување на активната соработката со МВР и во следниот период за да се загарантира одговорно прославување на претстојните празници.
 

Просечната плата во октомври 27.899 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата за вработен во октомври 2020 година изнесува 27.899 денари и е повисока 8,4 % во однос на истиот месец лани, поточно за 2.173 денари. Дополнително, во споредба со септември, таа е повисока 1,8 %, или за 494 денари.
 
Водечките фармацевтски компании, Фајзер и Модерна се очекува да заработат 32,2 милијарди долари од вакцините за новиот коронавирус во текот на следната година.
 
Независната угостителска комора - НУК достави официјално барање до Комисијата за заразни болести за учество на утрешниот работен состанок по повод најавата за целосен локдаун или нови рестриктивни мерки наменети за работењето на угостителските објекти.
 

Бензините поевтинуваат

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1 и за 1,5 денар, додека цената на дизелот останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетик.
 
Над 1.000 физички и правни субјекти аплицираа на петте јавни повици за поддршка на туристичко-угостителскиот сектор, кој минатиот месец ги објави Министерството за економија. Сите што аплицирале ќе добијат државна помош, информира министерот за економија, Крешник Бектеши.
 

Првиот лет од Киев слета на скопскиот аеродром

Првиот лет од Киев слета на скопскиот аеродром – украинската „Виндроуз“ отвора нова редовна авиолинија Киев – Скопје.
 
Германската авио-компанија „Луфтханза“ до крајот на годинава ќе додели 29 илјади откази, пишува „Билд“. Надвор од Германија се очекува отпуштања на 20.000 работници, а компанијата ја продава и својата кетеринг единица ЛСГ, која има 7,5 илјади вработени.
 
На Велика Британија ѝ недостасуваат 50 милијарди фунти во готово, тврди група британски законодавци, кои ја повикаа Англиската банка да го испита ова прашање.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.