All for Joomla All for Webmasters
Инфраструктурните проекти што се реализираат во Република Северна Македонија со посебен акцент на проектите во делот на патната и железничката инфраструктура биле тема на денешната средба на министерот за транспорт и врски Горан Сугарески со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние и претставници од Агенцијата за развој на Франција задолжени за Балканот.
 
Проект преку кој домашните компании ќе се поврзуваат со странските инвеститори во ТИРЗ, е договорен со Меѓународната финансика корпорација (ИФЦ) за време на Пролетните средби на ММФ и Светска банка во Вашингтон.
 

Се намалува бројот на сточари во Малешевијата

Се намалува бројот на сточари во Малешевијата. Ако пред 20 години имало стотици стада овци кои се одгледуваа само во беровско Русиново, сега, како што вели Славка Страторска од ова беровско село, има едвај дваесетина стада овци.
 

Раст кај цените во земјоделството

Цените во земјоделството во март 2019 година, во однос на тој  месец лани, кај инпутот е зголемен за 2,1 отсто, а кај аутпутот се бележи зголемување од 1,3 отсто, објави Државниот завод за статистика.
 
Свеста кај домашните компании за користење на факторингот како финансиски инструмент е прилично мала и се уште постои отпор за негова примена. Овој инструмент е особено погоден за извозно – ориентираните компании бидејќи им овозможува да ги продадат нивните производи со одложено плаќање, а притоа ризикот на наплата да го преземе фактор фирмата.
 
Малопродажните цени на бензините од ноќеска се зголемуваат за 2,5 до три денари, а на дизелот за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.
 
Цената на нафтата минатата недела на светските берзи повторно се зголеми и достигна најголема вредност.
 
 Јапонската фабрика за автомобили Мазда, поради лошо изработените бришачи на ветробранските стакла, повлекува околу 190.000 модели на Мазда 3 компактни автомобили.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest Првата транша во износ од 15 милиони евра евтини кредити за малите и средните претпријатија преку ЕИБ, ќе биде префрлена следната недела.
 
Акционери на компанијата Facebook повторно побарале на годишното собрание на акционерите да биде разгледана оставката на основачот на социјалната мрежа Марк Цукерберг од функцијата "претседател на одборот на директори" и промена на структурата на компанијата, објави изданието Business Insider.
 
Претпријатијата кои се иновативни имаат 15 проценти побрз раст во продажбата отколку неиновативните, осум отсто побрз пораст на продуктивноста и на конкурентноста, како и побрз пораст на платите, беше истакнато  на денешната инфо сесија во Сојузот на стопански коори за вториот повик за кофинасирани грантови за комерцијализација на иновации, што го спроведува Фондот за иновации, како дел од владиниот План за економски раст.
 
Народната банка по намалувањето на каматната стапка во претходниот месец, оцени дека е соодветна на постојните економски и финансиски услови и на последната седница одлучи да ја задржа на ниво од 2,25 проценти.
 
Производителите на пролетна зелка од струмичкиот регион реагираат на падот на откупната цена на пролетната зелка, која за само два дена падна од 50 на 30 денари за килограм.
 
По претседателските избори очекуваме измени во Програмата за рурален развој со кои ќе се отстранат дискриминаторските критериуми и ќе се овозможи искористување на поддршката од страна на жените кои се активни членки во секое семејно земјоделско стопанство, порача денеска претседателката на Националната федерација на фармери (НФФ), Васка Мојсовска.
 
 Со донесувањето на новиот Закон за енергетика се отвораат многу можности за Северна Македонија и широко се отвораат вратите за нови инвестиции во енергетскиот сектор, особено за производство од обновливи извори на енергија (ОИЕ), порача денеска од Берлин вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.
 
Кредитниот рејтинг на Република Северна Македонија во февруари 2019 година, според бонитетната куќа „Кофејс“-Хрватска, е оценет со ознака Б, со тенденција за стабилност до крајот на 2019 година. Бизнис климата е оценета со ознака А4. Ова е напредок за разлика од претходните години кога државата беше оценета со ознака Ц за ризик на земјата и исто ознака Ц за бизнис климата во државата.
 
До средината на октомври годинава треба да бидат реализирани првите три инвестиции во преработувачката индустрија со средства од ИПРАД 2 програмата. Договорите  беа потпишани денеска во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, а станува збор за вкупно 315.000 евра што ќе се вложат во опрема за сушење овошје и зеленчук, во нова линија за свежи цедени сокови, како и во опрема за преработка на млеко и млечни производи.
 

Дали ќе расте минималната плата? Бизнисот резервиран!

facebook twitter google+ linkedin pinterest Владата останува на идејата годинава уште еднаш да ја покачи минималната плата, откако веќе беше зголемена на 12 илјади денари пред година и половина. Детали за тоа колку би изнесувал порастот сè уште нема.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.