Ново издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но ќе биде одбележан со еден централен настан во Битола, што ќе се одржи денеска во Пациото на Музеј и завод на Битола.
 

Почина Винстон Грум, авторот на романот „Форест Гамп“

Авторот на романот „Форест Гамп“, според кој е снимен холивудскиот филм во кој глуми Том Хенкс, почина на 77-годишна возраст, објавија американските медиуми.
 

„Медена земја“ вечерва во Кинотеката на „ПРО-ЗА Балкан“

Документарниот филм „Медена земја“ во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефановски, вечерва во 20 часот ќе биде прикажан во Кинотеката.
 
Годинешната програма на CINEDAYS е селекција на Бернд Будер, и таа е намалена, следствено на фестивалските денови. Во неа ќе ги погледнеме најновите остварувања на Озон, Пуиу, Винтенберг, Срѓан Голубовиќ, а таа нуди и доста македонски филмови и копродукции што „гравитираат“ во неколку нови и веќе познати програмски целини: Официјална селекција, Гала програма, Музички документарци, МК во ЕУ, МК премиери, SEE програма, ФДУ ретро, Детска програма, музичка селекција од концерти во специјалната програма на фестивалот – cinEmusic и др.
 
Оваа сабота (19 септември) со почеток од 22 часот, на отворениот кино-парк Ибни Пајко во Скопје (позади Македонската Филхармонија) документарниот хип хоп филм „Њујорк: Аџилак“ ќе ја доживее својата македонска премиера, како дел од филмскиот фестивал Синедејс.
 
„Врба“ доби номинација за најдобар меѓународен филм, а Милчо Манчевски е номиниран за најдобар режисер на претстојниот фестивал „Рејнденс“ во Лондон, најголемиот фестивал на независен филм во Велика Британија и еден од најголемите во светот.
 
„Скопје филм фестивал“ (СФФ) во рамките на својата годинешна програма ја одбележува и стогодишнината од раѓањето на книжевникот, филмски сценарист и режисер Славко Јаневски (Скопје, 11.1.1920 - 20.1.2000).
 
„Матица македонска“ од Скопје ја објави стихозбирката „Што ќе речат нашите внуци“ од Раде Силјан. Во своето најново дело поетот застапува седумдесет песни, во кои со чувство на длабока проникливост пее за судбинските процеси на нашето време.
 
Наградата „Антево перо“ за 2020 година ѝ е доделена на Ана Стојаноска за стихозбирката „Потпис: Трепетлика“.
 
Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ ќе биде отворен вечерва во 19.30 часот во Куршумли ан во Скопје. Врвни автори од регионот, како и домашни автори се гости на фестивалот, кој ќе трае до 17 септември.
 
Со максимален број на освоени поени, Арда Мустафаоглу е примен на студии на Факултетот за музика и театар на Универзитетот во Хамбург кој е еден од педесетте највисоко рангирани светски универзитети од областа на уметностите.
 

„ПРО-ЗА Балкан“ од 14 до 17 септември во Скопје

Врвни автори од регионот, како и наши автори ќе бидат гости на 8. Интернационален литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“, што ќе се одржи од 14 до 17 септември на повеќе локации во Скопје.
 

Заврши уметничката колонија во Трпејца

„Убава слики, убава дружба и многу инспирација“, „Трпејца е прекрасна“... Вакви се импресиите на учесниците на Третата уметничка колонија ТРПЕЈЦА 2020, која заврши во саботата.
 

Танц фест 2020 - дводневен уметнички спектакл на отворено

Викендов, под мотото „Потрага по допир“ се одржа шеснаесеттото издание на фестивалот Танц фест Скопје. На отворената сцена кај МКЦ, публиката уживаше во петнаесет авторски кореографии на млади домашни и гостински кореографии кои го одбележаа 30. јубилеј на македонската современа танцова сцена.
 
Првото издание на Галичник Филм Фестивал, кое се одржа онлајн изминатиот викенд (28-30 август), понуди програма од 50 краткометражни филмови од цел свет. Овој нов културен настан ја промовира уметноста на краткометражниот филм, но и нови филмски автори и нивните остварувања.
 
Младата поетеса Ива Дамјановски за книгата „Двоумење“ (Издание на ПНВ Публикации)“ е годинашен добитник на најпрестижната поетска награда „Браќа Миладиновци“, што Струшките вечери на поезијата ја доделуваат за најдобро поетско издание меѓу два фестивала.
 
Од 4 до 23 септември, во Музејот на современа уметност во Скопје ќе се одвива првиот мултимедијален настан „Во длабоко и танцувајте“ (In deep and dance), на уметницата Весна Стефановска.
 
Со претставата „Бог на масакарот“ во изведба на НУ „Турски театар“ од Скопје се спушта завесата на годинешното јубилејно 60. издание на Фестивалот „Охридско лето“.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.