Можноста што ја имавме ние, гледачите, да поразговараме со актерот и режисер Ѓорѓи Јолевски непосредно по изведбата на неговата (и Бекетова) претстава „Последната лента на Крап“ во Македонскиот народен театар ни покажа колку е важен живиот и отворен разговор за уметноста денес и како се преплетуваат уметничката креација и човечката егзистенција.
 

Премиера на балетската претстава „Жизел“

На сцената на Националната опера и балет, на 30 октомври, со почеток во 20 часот, по 22 години, со обновена верзија ќе се одигра балетската премиера „Жизел“.
 

Свечено отворање на шестото издание на „Киненова“

Во киното „Милениум“, вечерва со почеток во 20 часот свечено ќе биде отворено шестото издание на фестивалот „Киненова“.
 

„Ѕиркачот“ - изложба на Стефан Божиновски вечерва во МКЦ

Вечерва, со почеток од 20 часот во МКЦ (Галерија 2, горно фоаје) ќе се отвори „Ѕиркачот“ - изложба на Стефан Божиновски.
 
Филмот ТОМА на Драган Бјелогрлиќ, динамична сторија за животот и доживувањата на легендарниот пејач Тома Здравковиќ, како секој вистински филмски хит на Балканот, веќе исфрли неколку реплики кои стекнуваат култен статус со неверојатна брзина. Една од нив гласи „Ти не ја бираш публиката, публиката те бира тебе!“, изречена од пејачката Силвана Арменулиќ, наменета за нејзиниот колега Тома. И, секако, ТОМА го имаме на почетокот на ноемвриската програма во Кинотеката.
 
Ракописот со наслов „Хотел меѓу две војни“ од авторот Александар Русјаков е победник на третото издание на книжевната награда „Пегаз“ за најдобар необјавен роман за 2021 година.
 

„Зимски соништа“ во Филхармонија

Оркестарот на Филхармонија овој четврток во 20 часот ќе го одржи концертот насловен „Зимски соништа“. Како солист ќе настапи виолистот Тимоти Ридаут од Велика Британија, диригент е Конрад ван Алфен од Холандија, а на програмата се Концертот за виола во е-мол, оп. 85 (транскрипција од Kонцертот за виолончело) од Едвард Елгар и Симфонијата број 1 “Зимски соништа“ од П.И.Чајковски.
 

„Киненова“ од 27 до 31 октомври

Од 27-31 октомври ќе се одржи шестото издание на Меѓународниот филсмки фестивал „Киненова“.
 

„Северен Пол“ на уште еден фестивал од А-категорија

После учеството во Официјалната конкуренција на Канскиот филмски фестивал и на фестивалите во Сараево, Конкорто во Италија, Батуми и Сванети во Грузија, Тирана, Рејкјавик, Монпелје и Солун, филмот „Северен Пол” на Марија Апчевска-Петровска, во продукција на Кино Око ќе биде дел од Официјалната конкуренција на уште еден фестивал од А-категорија. Со проекција на 17-ти ноември, филмот ќе биде прикажан на Black Nights Film Festival (PÖFF) во Талин.
 
Марјан Неќак е добитник на Специјалната награда на градот Крагуевац на 16. меѓународен фестивал „Јоакимфест“ за извонреден музички концепт во претставата „Само глас“ во продукција на МНТ.
 
Оваа сабота, 16 октомври, во 19 часот ќе се одржи премиерата на новата претстава на театар „Сенки и облаци“ насловена „Заробениот ветер“.
 

Од коронавирус почина српскиот актер Марко Живиќ

Актерот Марко Живиќ почина денеска на 49-годишна возраст во Белград по тешка борба со коронавирусот.
 

Јубилејниот 40. Скопски џез фестивал од 22 до 24 октомври

Годинешниот 40. Скопски џез фестивал ќе се одржи од 20 до 24 октомври. Единаесет познати изведувачки имиња од САД, Куба, Европа и Македонија ќе одржат концерти во живо во салите на Националната опера и балет и Младинскиот културен центар.
 
Комисијата за избор на македонски кандидат за наградата "Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм" го одбра филмот „Сестри“ во режија на Дина Дума, за оваа награда за 2022 година.
 

Викендов „Скопски градски фестивал“ вторпат во Скопје

Второто издание на „Скопскиот градски фестивал“ ќе се одржи на Школка во Градскиот парк, в сабота, 16 октомври, во организација на „Баги комуникации“.
 
Од Драмски театар во Скопје соопштуваат дека вечерашната претстава “Мојот маж” се откажува.
 
После 25 години од последниот Шести конгрес за словенска археологија одржан во Велики Новгород, минатата недела, од 4 до 10 октомври 2021, во Нови Сад во Србија се одржа Меѓународната археолошка конференција „Словените и нивните соседи во 1 милениум н.е.“.
 

Новиот филм за Вили Вонка регрутира ново актерско трио

Филмот „Вонка“ пронајде уште неколку протагонисти. На Тимоти Шаламе како титуларен лик , ќе му се придружат Роуан Аткинсон („Мистер Бин“), Сали Хокинс („Обликот на водата“) и Оливија Колман („Круната“).
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.