„Дојче телеком“ ги стопираше понудите за 5G-мрежата

Дојче телеком (ДТ) објави дека ги суспендира сите понуди поврзани со развојот на 5G-мрежата.Компанијата соопшти дека одлуката е донесена бидејќи се чека Германија да ја потврди својата позиција за потенцијалните безбедносни ризици во врска со кинескиот снабдувач на опрема - „Хуавеј“.
 
Гугл соопшти дека четворица вработени се отпуштени, бидејќи биле активни во организирање на синдикат во компанијата.
 
Со оглед на тоа што тензиите меѓу САД и Кина не стивнуваат, се почесто може да се слушнат гласини и за трка за вооружување меѓу двете земји на полето на вештачката интелигенција, а коосновачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, неодамна кажа дека не може да разбере како разграничувањето или ограничувањето на научните истражувања би можело воошто да функционира.
 

Мистериозна огнена топка падна во Орегон (ФОТО)

Мистериозна огнена топка падна во Орегон, пренесуваат медиумите. Федералната управа за авијација сè уште не пријавила пад на авион во областа, а Американското метеоролошко друштво (АМС) и НАСА исто така не коментирале за можното потекло на чудниот предмет.
 
Метеорити кои датираат од пред милијарди години и коишто паднале на Земјата содржат шеќери, велат истражувачите. Меѓународен тим на научници пронајде „био-есенцијални“ шеќери во метеорити, кои содржат и други биолошки важни соединенија, се вели во соопштението на НАСА.
 
Извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск изјави дека неговата прва фабрика во Европа ќе биде отворена во Берлин, бидејќи познатиот производител на автомобили планира да се прошири на глобално ниво.
 
Денеска ќе се случи редок феномен на небото - планетата Меркур ќе мине директно меѓу Земјата и Сонцето, објави НАСА на „Твитер“.
 
Кина практично воведува полициски час за играње онлајн игри, со што ќе се обиде да ја намали зависноста од видеоигри кај помладата популација.
 

Фејсбук се ребрендира

Компанијата објави на својот блог  дека се ребрендира - ќе го задржи името на социјалната мрежа, но ќе има ново лого за  подобро да ги означи сите различни производи и услуги што сега ги нуди, вклучително и Instagram и WhatsApp. Со новото лого, името на коппанијата ќе биде испишано со големи букви - ФЕЈСБУК.
 
Компанијата „Фејсбук“ тестира криптирани аудио и видео повици преку опцијата Secret Conversations во апликацијата месинџер, пренесуваат американски портали специјализирани за технологија.
 
Богатството на Илон Маск порасна за 2 милијарди долари откако неговата компанија Тесла објави нето добивка од 143 милиони американски долари во третиот квартал од 2019 година, пренесоа агенциите.
 

„Твитер“ ги забрани политичките реклами

Компанијата „Твитер“ денеска соопшти дека ќе ги забрани сите видови политичко огласување на оваа социјална мрежа низ светот.
 
Мајкрософт му ја зема зделката на Амазон, кој беше главен фаворит на тендерот и склучи договор со Пентагон вреден 10 милијарди долари.
 
Проектот за мапирање на универзумот, во соработка со руски и германски научници, ги даде првите резултати три месеци по лансирањето.
 

Фејсбук и Инстаграм повторно паднаа

Фејсбук и Инстаграм повторно паднаа. Многу корисници синоќа имаа проблеми со двете социјални мрежи.
 
Фејсбук најави дека внимателно ќе ги следи „медиумите кои се контролирани од државата“ и се обидуваат да манипулираат со расположението на гласачите, за претстојните претседателски избори во САД следната година.
 
Една милијарда долари за доделување на станови ќе дава Фејсбук во текот на следната деценија. Ќе се градат ефтини домови во Калифорнија, соопшти компанијата.
 
Руската државјанка и осомничена сајбер-шпионка, Ана Богачева, на која САД ѝ наметнаа санкции поради наводно мешање во изборите, и чие име се споменуваше и во истрагата за скандалот со веб-страниците за лажни вести од Велес за изборите во САД, е приведена во Минск.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.