All for Joomla All for Webmasters
Тим од две американски астронаутки ќе излезат во отворената вселена на 29 март, јавија светските агенции.
 
Твитер најави дека од 11 март и во Европа ќе важат нивните нови правила за политичко рекламирање, што беа воведено за време на изборите во САД.
 

Роботи сами ќе паркираат автомобили на аеродром

Еден од лондонските аеродроми наскоро ќе добие роботи за паркирање, оспособени сами да ги постават автомобилите на слободните места.
 
Во Германија е регистрирано зголемување на бројот на хакерски напади врз т.н. „критична инфраструктура" како електроенергетски мрежи и дистрибутери на вода, објави весникот Велт ам Зонтаг.
 

Русија планира да собира минерали од Месечината

Русија планира да направи повеќестепено летало за товарен транспорт, тежок лунар за екстракција на минерали и модули од месечината во периодот 2031-2035.
 

Харпун лови "вселенски отпад"


Проектот за чистење на вселенскиот отпад се одвива од минатата година. Има буџет од 13 милиони фунти, а шефот на мисијата професор Алие од Универзитетот Сари изјави дека експериментот е целосно успешен.
 
НАСА ги забрзува плановите за враќање на Месечината, и овој пат, американската вселенска агенција вели дека ќе остане таму.
 
Американската социјална мрежа Instagram откри чудна неправилност од која многу познати личности преку ноќ изгубиле милиони свои следбеници, објавија агенциите. Во моментов се работи на елиминирање на штетата.
 

Астрономите откриле астероид со најбрза орбита

Американски астрономи открија астероид кој го обиколува Сонцето само за 165 земни деноноќија, соопшти Фокс њуз. Ова е најкратката астероидна година позната во науката, пренесоа медиумите.
 

(ВИДЕО) Роботи ќе прават роботи во фабрика во Кина

Во Шангај се планира изградба на фабрика во која роботи ќе прават роботи. Оваа фабрика чија вредност се проценува на 150 милиони долари планира да ја изгради швајцарско-шведската компанија „АББ груп“.
 

Роботите може да им ја земат работата на новинарите

Печатените медиуми кои се занимаваат со економски теми, пред се со финансии, го намалуваат бројот на новинари и се почесто ангажираат роботи, кои не бараат зголемување на платата, не се жалат на прекувремена работа и се многу побрзи од нивните „човечки колеги" кога треба да соопштат пад или пораст на цените, пишува американскиот весник „Њујорк тајмс".
 
Американската вселенска агенција ги објави последните фотографии на вселенскиот телескоп Кеплер пред неговата "смрт", објави веб-страницата Живот.
 
Вселенскиот брод "Инсајт", кој го позиционираше својот сеизмометар на Марс од декември минатата година, успеа да го прилагоди за да добие инструкции и стави штит врз него, објави НАСА.
 
Балансирајте го времето поминато во онлајн светот,  прво прочитајте па прифатете, говорот на омраза не е опција, се дел од препораките што ги објави Институтот за добро управување и евроатлантски перспективи (ИДУЕП), по повод Светскиот ден за побезбеден интернет – 5 февруари.
 

Меѓународен Ден на побезбеден интернет

Во над 140 земји од светот денеска се одбележува меѓународниот Ден на побезбеден интернет под мотото „Заедно за подобар интернет“. Одбележувањето на овој ден претставува повик за акција кон сите засегнати страни, со заеднички сили да помогнат во креирањето на подобар интернет за сите, особено за младите.
 

Фејсбук ја заврши 2018 година со огромен профит

Социјалната мрежа Фејсбук објави успешни финансиски резултати за четврти квартал на 2018 година наспроти скандалите поврзани со кражба на податоци на милиони корисници што компанијата ја потресоа минатата година.
 

Фејсбук слави 15-ти роденден

Студентскиот проект кој привлече милијарди корисници, но исто толку и проблеми, денеска одбележува 15 години од основањето.
 

Се создава нова магнетна бура на Сонцето

 
Третата магнетна бура на Сонцето оваа година се случи минатата ноќ, а периодичноста може да предвиди дека феноменот ќе се повтори на 20 февруари.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.